Evropská komise opět operačním programům otevřela penězovody | E15.cz

Evropská komise opět operačním programům otevřela penězovody

euro
euro
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Evropská komise obnovila platby z operačních programů Životní prostředí a Doprava, na účet ministerstva financí přišlo téměř 43 miliard korun. Oba programy patřily k největším a zároveň nejproblémovějším při čerpání dotací z Evropské unie.

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob řekl, že komise schválila a proplatila žádosti resortu o proplacení 876,4 milionu eur, asi 21,7 miliardy korun, za program Životní prostředí a 845,8 milionu eur, zhruba 21 miliard korun, za operační program Doprava.

Proplácení obou operačních programů pozastavila Evropská komise postupně v červnu a srpnu 2011. Kvůli pochybnostem komise o tom, jakým způsobem Česko čerpá peníze z evropských fondů, byla pozastavena i řada dalších programů, centrálních i regionálních.

Uvolnění dotací pro některé operační programy přišlo již v červenci, z programů Doprava a Životní prostředí přišly ale podle Jakoba první peníze až nyní.

Letos v říjnu Evropská komise navrhla, že České republice letos neproplatí z unijních fondů pro programy Doprava a Životní prostředí až 500 milionů eur, přibližně 12,5 miliardy korun. Premiér Petr Nečas již dříve řekl, že Česká republika tyto peníze neztrácí, protože mohou být použity na financování jiných projektů. To potvrdil nyní také mluvčí ministerstva financí.

Nejde podle něj o takzvané čisté finanční opravy. „Operační programy nepřichází o žádné prostředky ze své alokace, budou však muset předložit nové projekty tak, aby celková částka byla vyčerpána,“ uvedl Jakob.

:

Potíže s čerpáním dotací v České republice kulminovaly v první polovině roku. Evropská komise tuzemským úřadům vytkla zvláště nedostatky s kontrolou a auditem. Od března proto ministerstvo financí nežádalo Brusel o zpětné proplácení dotací, které stát příjemcům vyplácí nejdříve z vlastního rozpočtu. Následovaly audity v několika dotačních programech, včetně největších - Dopravy a Životního prostředí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.