Exšéf Tatry Adams získal statisícové odškodné za neoprávněné stíhání | E15.cz

Exšéf Tatry Adams získal statisícové odškodné za neoprávněné stíhání

Exšéf Tatry Adams získal statisícové odškodné za neoprávněné stíhání
Bývalý šéf Tatry Ronald Adams
• 
ZDROJ: čtk

bru

Stát musí bývalému generálnímu řediteli automobilky Tatra Ronaldu Adamsovi vyplatit odškodné 435 tisíc korun jako náhradu za neoprávněné zadržení a trestní stíhání. Rozhodl o tom Městský soud v Brně. Adamse zadržela jihomoravská policie v roce 2012, vinila jej z podplácení. Soud Adamse o rok později zprostil obžaloby v plném rozsahu.

Ministerstvo spravedlnosti již dříve konstatovalo, že kroky policie a státního zástupce byly nezákonné, a přiznalo Adamsovi odškodné ve výši 120 tisíc korun. Soud odškodnění navýšil a připočítal k němu úroky z dosud nezaplacené částky. Zástupce státu se proti rozhodnutí odvolal, případ tak postupuje ke Krajskému soudu v Brně.

„Zahájení tohoto trestního stíhání bylo evidentně nestandardní,“ uvádí se v odůvodnění rozsudku. Důkazy prokázaly, že trestní stíhání bylo zahájeno na podnět bývalého ministra Martina Bartáka. Ten v té době čelil obvinění ze stejného trestného činu jako Adams, který v případu figuroval jako svědek.

„Podnět k zahájení trestního stíhání žalobce byl dán zcela účelově a cílem trestního stíhání žalobce bylo jeho znevěrohodnění jakožto svědka“ v korupčních kauzách vztahujících se k Bartákovi. Soud rovněž konstatoval, že „postup při zatčení žalobce a jeho umístění do cely předběžného zadržení nebyl zcela standardní, kdy zejména vyžadování dalších lékařských vyšetření bylo zcela mimo rámec standardního vyšetřovacího postupu”.

Strnad Tatru do čínských rukou neprodá, Avii možná přesune z Prahy

„Výše finanční náhrady v této kauze není rozhodující. V tomto případě šlo o principiální otázky pravdy a spravedlnosti a soud svým verdiktem prokázal, že pravdu nalezl,“ komentoval verdikt Adams. „Je smutné, že se takovéto věci mohou stávat v zemi, jako je Česká republika, je ale zároveň povzbuzující, že všechny soudní instituce, které se případem po celou dobu zabývaly, nakonec jednoznačně nalezly pravdu a prosadily spravedlnost,“ dodal.

Krátce po Adamsově zadržení prodala ČSOB své pohledávky za Tatrou J&T bance, která je následně prodala firmám vlastněným podnikateli Jaroslavem Strnadem a René Materou. Ti poslali Tatru do exekuce, jiná firma vlastněná Srnadem a Materou poté Tatru koupila v dražbě za vyvolávací cenu. Firma nyní nese jméno Tatra Trucks. Svědek, který je akcionářem mateřské společnosti Tatra a.s., uvedl, že zadržení a stíhání Adamse spustilo proces rychlého prodeje automobilky.

Autor: bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!