Firmy chtějí kvůli ruskému embargu krizový štáb | E15.cz

Firmy chtějí kvůli ruskému embargu krizový štáb

Jaroslav Hanák
Jaroslav Hanák
• 
ZDROJ: E15 Michael Tomes

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zástupci podnikatelů vyzývají vládu, aby vytvořila krizový štáb složený z premiéra, ministrů i šéfů podniků, kteří by monitorovali aktuální situaci kolem sankcí vůči Rusku a jeho odvetných opatření. Vyzvali také k pomoci při hledání náhradních trhů a lepší státní podpoře exportu. Premiér Bohuslav Sobotka hodlá situaci řešit na speciální schůzce s ministry.

Výzva k vytvoření krizového štábu vzešla z jednání prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka a šéfů dalších podnikatelských komor s předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem.

„My tady z této schůzky vyzýváme vládu, aby okamžitě vytvořila nějaký monitorovací výbor nebo krizový štáb, kde budou rozhodující ministři v čele s premiérem za účasti podnikatelské sféry, a monitorovali jsme vývoj, jenž jak ze strany EU, tak ze strany Ruska bude dál probíhat,“ řekl Hanák.

Premiér Bohuslav Sobotka svolal na odpoledne poradu s šéfy resortů financí, zahraničí, zemědělství a průmyslu. Probere s nimi možné dopady sankcí, které Rusko vyhlásilo vůči státům EU a dalším západním zemím. Sobotka chce s vládními kolegy také zkoordinovat postup při jednáních na evropské úrovni o ruském embargu.

Více podnikatelských misí

Zástupci firemní sféry také vyzvali vládu, aby urychleně stabilizovala práci dozorčích rad v České exportní bance a v EGAP, umožnila těmto institucím fungovat a monitorovala riziko neplacení závazků ze strany Ruska. Čeští politici by podle Hanáka také měli jezdit na více podnikatelských misí do zemí, které by mohly nahradit ruský trh.

Volání po kurzarbeitu

Podle prezidenta Svazu průmyslu by pomohlo zmírnit dopady sankcí také zavedení tzv. kurzarbeitu, podobně jako v Německu. Vláda se tímto programem snaží přimět firmy, aby nahrazovaly propouštění zaměstnanců pouhým zkracováním jejich pracovní doby.

Podle Hamáčka je dalším doporučením to, aby vláda své kroky koordinovala s německými partnery, protože český průmysl je velmi těsně provázaný s tím německým. Pokud by obě strany svůj postoj sladily, budou mít podle něj sankce menší dopad.

Dlouhý vyrazí do Ruska

Schůzky se účastnili i zástupci Hospodářské komory, Mezinárodní obchodní komory a Hospodářské komory SNS. Viceprezident prvně jmenované organizace Bořivoj Minář informoval, že šéf komory Vladimír Dlouhý odcestuje do Ruska, kde se má setkat se svým protějškem a jednat s ním.

Zástupci firem také shodně volali po podpoře exportu do nových teritorií, které nahradí ruský trh. „Je třeba hledat nové trhy, to je záležitost dlouhodobá. U strojírenských firem to bude trvat měsíce, spíše léta,“ řekl místopředseda Komory pro hospodářské styky se zeměmi SNS Jiří Demiš.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video