Heger chce fakultní nemocnice přeměnit na univerzitní | E15.cz

Heger chce fakultní nemocnice přeměnit na univerzitní

ilustraní foto
ilustraní foto
• 

sal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo zdravotnictví dnes představilo tři základní pilíře další fáze zdravotnické reformy. Fakultní nemocnice budou transformovány na univerzitní, změní se zákon o dlouhodobé péči a také zákon o zdravotních pojišťovnách. Převod fakultních nemocnic na univerzitní bude upraven speciálním zákonem, který půjde do vlády na konci roku. Rozhodující slovo v řízení univerzitních nemocnic bude mít správní rada. Ředitel nemocnice tedy nebude odvolatelný ministrem, tak jak to bylo možné dosud.

Ve správní radě univerzitních nemocnic bude mít své zástupce stát, kraje i vysoké školy, čímž chce ministerstvo docílit vtažení akademické sféry do správy, kontroly i hospodaření nemocnic. Zákon bude striktně upravovat převod majetku nemocnic a zamezí jejich privatizaci. Transformace se zatím nebude týkat nemocnice Na Bulovce a Thomayerovy nemocnice. Zákon by mohl začít platit od roku 2014.

Potřebnost návrhu zákona o dlouhodobé péči, na kterém ministerstvo zdravotnictví spolupracovalo s ministerstvem práce a sociálních věcí, ministr zdravotnictví Leoš Heger odůvodnil nedostatečnou úpravou v současnosti. Legislativa teď podle něj dlouhodobé pacienty, ostře rozděluje buď směrem sociálním nebo směrem zdravotnickým. To podle Hegera není v praxi dost dobře možné, každý dlouhodobý pacient spadá zároveň do sociální oblasti. Právě průnik těchto dvou oblastí má ošetřit nový zákon.

Do konce roku půjde na vládu také zákon o zdravotních pojišťovnách, který má nahradit v současnosti platný zákon o Všeobecné zdravotní pojišťovně a zákon o oborových zdravotních pojišťovnách. Ministerstvo zdravotnictví počítá především s posílením správních rad pojišťoven až do míry ručení majetkem. Zachováno zůstane fondové hospodaření pojišťoven s přísným určením toho, kam půjdou jednotlivé prostředky.

Pomocí úhrad chce ministerstvo tlačit nemocnice k vyšší efektivitě. S tím souvisí také memorandum o rušení nepotřebných lůžek, které na konci října podepsalo ministerstvo zdravotnictví s pojišťovnami. Ty od nového roku vypoví smlouvy všem nemocnicím a ne všechny dostanou nabídku na nový kontrakt. Od roku 2013 už budou fungovat pouze zařízení s novými smlouvami. Do konce roku má být zrušeno zhruba 1500 lůžek a v budoucnu až deset tisíc.

Autor: sal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video