Hejtmanem Královéhradeckého kraje se stal Jiří Štěpán, vítězné ANO skončilo v opozici | E15.cz

Hejtmanem Královéhradeckého kraje se stal Jiří Štěpán, vítězné ANO skončilo v opozici

ČTK

Novým hejtmanem Královéhradeckého kraje zastupitelé na dnešním ustavujícím zasedání zvolili proděkana Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové Jiřího Štěpána (ČSSD). Štěpán v čele kraje nahradí sociálního demokrata Lubomíra France. V hradeckém kraji se na vytvoření koalice dohodli zástupci ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostové a Východočeši a TOP 09. Koalice má v zastupitelstvu 24 mandátů z 45, v opozici skončily v kraji vítězné hnutí ANO a další subjekty.

Pro osmatřicetiletého Štěpána, který ve volbách neměl protikandidáta, hlasovalo celkem 27 z přítomných zastupitelů, 13 bylo proti a čtyři se zdrželi. Štěpán po zvolení zastupitele požádal o dobrou spolupráci.

"Věřím, že naše zastupitelstvo bude dobře fungovat a bude pracovní," řekl po zvolení Štěpán, který byl členem krajského zastupitelstva v letech 2008 až 2012, od roku 2014 je zastupitelem a radním v Hradci Králové.

Komentář Martina Čabana: Technologie moci a jeden omyl

Dohoda o koalici v hradeckém kraji vznikla už zhruba pět hodin po uzavření volebních místností a hradecký kraj byl prvním, kde bylo vítězné ANO odsunuto do opozice.

Hradecké ANO už dříve označilo chystanou pětičlennou koalici za podvod na voliče a neúspěšně se pokoušelo vytvořit vlastní koalici. Dosud v čele kraje stojí koalice ČSSD a KSČM.

Andrej Babiš: Koupím si, co budu chtít. To není váš problém
Komentář Bohumila Pečinky: Utajená krize a spořádaná porážka ČSSD
Sobotka po výměně ministrů ve straně posílí, zaváže si vlivnou Prahu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!