Inspekce navrhla obžalovat bývalého šéfa policie Lessyho | E15.cz

Inspekce navrhla obžalovat bývalého šéfa policie Lessyho

Petr Lessy (Foto Profimedia)
Petr Lessy (Foto Profimedia)
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) navrhla obžalovat bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho. Někdejší šéf policie prý loni 6. září předal své mluvčí dokumenty očerňující náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka v souvislosti s kauzou takzvaného Toflova gangu, aby je dala jednomu z novinářů.

Kvůli tomu jej inspekce stíhá od konce srpna ze zneužití pravomoci úřední osoby a pomluvy. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová však dnes nechtěla komentovat, zda se právní kvalifikace nezměnila. Pokud ne, Lessymu hrozí až tříleté vězení. Spis nyní studuje státní zástupce, který později rozhodne o dalším postupu. Zenklová také uvedla, že inspekce v minulých dnech naopak odložila prověřování týkající se Lessyho výroků v deníku Právo o tom, že jej ministr vnitra Jan Kubice vydírá.

Bývalý šéf policie se hájí tím, že v den, kdy měl podle inspekce spáchat trestný čin, byl v Ostravě vyzvednout z nemocnice syna, který havaroval na motorce. Jeho žádost o dovolenou mu podepsal Kubice, který jej téměř okamžitě po sdělení obvinění propustil ze služebního poměru.

GIBS se případem již jednou v minulosti zabývala, nakonec však dospěla k závěru, že Lessy trestný čin nespáchal. Kauzu proto předala ministru vnitra ke kázeňskému projednání. Kubice v lednu řízení zastavil. Podle dřívějšího vyjádření mluvčí inspekce Radky Sandorové se však v případu objevily nové skutečnosti, a proto jej vyšetřovatelé znovu otevřeli.

Lessy s obviněním ani propuštěním nesouhlasí. „Mě to nijak nepřekvapuje, protože celé řízení bylo vedeno spíše jako inkviziční,“ řekl Lessy, který chce očistit své jméno v řízení před soudem. „S takovou praxí, byť si myslím, že jsem nějakou dobu působil v oblasti trestního práva, jsem se ještě nesetkal,“ dodal.

Lessy již dříve uvedl, že jeho stíhání prý bylo jedinou cestou, jak se zbavit nepohodlného policejního prezidenta. Někdejší šéf sboru měl totiž delší dobu spory Kubicem, který ho opakovaně vyzýval k rezignaci. Podal proto proti svému propuštění takzvaný rozklad. O něm bude jednat komise ministerstva vnitra, která Kubicemu doporučí, jak rozhodnout. Ministr může rozklad zamítnout, původní rozhodnutí zrušit či změnit.

Podle Lessyho advokáta Václava Lásky ministr postupoval při jeho propuštění v rozporu se zákonem. Podal proto trestní oznámení. Podle Lásky ministr zneužil svou pravomoc, protože neprovedl šetření před Lessyho propuštěním. Státní zastupitelství se však s jeho názorem neztotožnilo a oznámení uložilo, tedy po jeho prostudování se jím více nezabývalo. Láska jej však chce doplnit, zároveň požádal o přezkoumání rozhodnutí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video