Irák už nechce vyřazené L-159

L-159

L-159 Zdroj: aero.cz

Jednání o prodeji starších armádních bitevníků L-159 Iráku, která trvala od roku 2010, loni v prosinci zkrachovala. Irák letouny vyřazené před osmi lety nechce, požaduje zbrusu nové cvičné stroje. Ujišťování politiků, že šance zbavit se těchto letadel nebyly nikdy větší, jsou tak jen prázdná slova.

Za uložení dohromady 36 nepotřebných strojů stát platí desítky milionů korun ročně. Blízkovýchodní země přitom mohla letouny získat za velmi výhodnou cenu a také v krátkém termínu. Nakonec však přišla s požadavkem na 24 kusů nových dvoumístných strojů, kde základní komponenty, jako je drak, motor a avionika, musí být vyrobeny v roce 2012 nebo později.

Z rozhodnutí Iráčanů má těžkou hlavu i Aero Vodochody. To plánovalo, že přestaví 36 vyřazených bitevníků na 24 cvičných. Tím by firma získala výrazný časový náskok před konkurencí, protože výroba nových letounů je mnohem náročnější. Teď je však pozice vodochodské továrny zcela opačná.

„Irák trvá na tom, že chce stroje co nejdříve. Aero je může i s ohledem na své subdodavatele vyrobit v rozmezí 39 až 55 měsíců. Jenže jeho jihokorejský konkurent Korea Aerospace Industry nabízí dodávku prvního T-50 Golden Eagle už za 29 měsíců,“ řekl deníku E15 dobře informovaný zdroj ze zbrojařských kruhů.

Výhodou Korejců je to, že letouny Golden Eagle nabízejí ve spolupráci s americkým gigantem Lockheed Martin. „Stojí proti nám silní hráči. V podobných zakázkách rozhoduje politický boj, charakteristika samotného letadla je až na vedlejší koleji,“ poznamenal loni v létě šéf Aera Ladislav Šimek. Jeho vyjádření se včera nepodařilo získat.

„Situace není nikterak výtečná, neházíme ale flintu do žita,“ konstatoval vládní úředník, který si vzhledem k citlivosti celé záležitosti nepřál být jmenován. Změna stanoviska Bagdádu sice podle jeho slov diskvalifikovala nepotřebné letouny L-159, přesto se je však česká strana bude snažit nabízet dál.

Příští měsíc má do země odcestovat náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Rudolf Blažek, řekl Jiří Štábl z tiskového oddělení rezortu. Delegaci doplní zástupci Aera.

Vedle toho se nabízí možnost přestavět vyřazené stroje na dvoumístné verze s označením T1 pro českou armádu a zbylé odprodat buď formou veřejné soutěže, anebo přímo jejich výrobci.

Ani firma Aero Vodochody se zatím nechystá vyklidit pole. Určitou šanci jí dává předběžná smlouva s Irákem uzavřená loni v prosinci, která ovšem zatím nevstoupila v platnost. Podle ní zájem o L-159 trvá, musí být ale zcela nové.
Česká republika v uplynulých letech neúspěšně jednala o odprodeji přebytečných bitevníků L-159 například s Bolivií, Chile, Indonésií, Mali, Nigérií, Alžírskem nebo Jordánskem. Vždy ale narazila na postoj Spojených států, které odmítly vydat souhlas s vývozem amerických vojenských technologií právě do uvedených afrických nebo jihoamerických zemí.