Islamofobové začnou stupňovat svou činnost, varuje vnitro | E15.cz

Islamofobové začnou stupňovat svou činnost, varuje vnitro

Protest proti migrantům směřujícím do Evropy uspořádali 26. června na Moravském náměstí v Brně radikálové z Dělnické mládeže. Nedaleko se souběžně konala demonstrace pro podporu běženců. Policejní těžkooděnci museli účastníky obou demonstrací oddělit.
Protest proti migrantům směřujícím do Evropy uspořádali 26. června na Moravském náměstí v Brně radikálové z Dělnické mládeže. Nedaleko se souběžně konala demonstrace pro podporu běženců. Policejní těžkooděnci museli účastníky obou demonstrací oddělit.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo vnitra očekává, že populistické islamofobní a protiimigrační organizace budou stupňovat své aktivity a že se tématu aktivněji chopí i "tradiční pravicoví extremisté". Krajně pravicová scéna ovšem podle úřadu stagnuje a zůstává značně nejednotná.

Lze to prý přikládat i konkurenci v podobě populistických uskupení, která se vymezují vůči přistěhovalectví a muslimské komunitě. Islamofobní spolky se sice podle vnitra od spojování s krajní pravicí distancují, ale jejich „radikální politické požadavky a návrhy i způsoby mobilizace sympatizantů se prakticky nelišily od projevů krajní pravice“.

„Mezi jednotlivými populisticky, proti imigrantům a proti muslimům orientovanými subjekty byla rovněž zjevná snaha o vytváření koalic či partnerství,“ uvedlo ministerstvo vnitra. Například „Blok proti islámu“, který prý vzešel z okruhu lidí kolem iniciativy „Islám v ČR nechceme“, podle ministerské zprávy komunikoval se stranou Úsvit, Národní demokracií a s poslancem Tomiem Okamurou.

Přečtěte si rozhovor se zakladatelem Obludária:

V Praze se jedna z nejviditelnějších demonstrací proti imigraci konala už 1. července. Přišlo na ni asi 700 lidí. Někteří z nich měli s sebou maketu šibenice.

Tuto sobotu by se měla v hlavním městě konat demonstrace svolaná extremistickou Národní demokracií a nazvaná „2. tábor lidu“. Hovořit tam mají například právě poslanec Okamura, zástupci Akce D.O.S.T., Monarchistického občanského sdružení či Holešovské výzvy.

Pokud jde o krajní levici, tu podle vnitra islamofobové mobilizují k pořádání protidemonstrací. Část krajně levicové scény navíc reagovala na dubnové zadržení a obvinění několika lidí, kteří podle policie jako levicoví extremisté hlásící se k „Síti revolučních buněk“ plánovali útok na nákladní vlak s vojenským materiálem.

Akce pořádané radikály Autor: MVCR
Akce pořádané krajní pravicí (PEX) a krajní levicí (LEX)

Krajní levice se podle zprávy ministerstva snaží zejména mediálně a na internetu zpochybnit uvedené trestní řízení jako bezdůvodnou represi proti anarchistickému hnutí.

Síť revolučních buněk informuje o svých akcích na webu. Hlásí se tam například k incidentu, při kterém 15. května shořelo policejní auto před služebnou v Hostivařské ulici. „Po policejní realizaci došlo k dalším celkem šesti žhářským útokům, ke kterým se přihlásily různé pobočky Sítě revolučních buněk. Většina z nich mířila proti majetku Policie ČR,“ píše ve své aktuální zprávě ministerstvo vnitra.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video