Jaroslav Bukovský: Bolehlavy po flámech | E15.cz

Jaroslav Bukovský: Bolehlavy po flámech

Jaroslav Bukovský: Bolehlavy po flámech
Ropa, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com

Jaroslav Bukovský

Vláda a levná ropa to zase jednou české ekonomice pořádně zavařily. Zběsilé loňské útraty evropských fondů a benzin s naftou za hubičku totiž vyšroubovaly loňské tempo ekonomiky do takových výšin, že letos bude všechno špatně.

Pokud totiž existuje místo mezi nebem a zemí, kde stoprocentně platí zákon o střízlivění po velkém flámu, je to statistika. Velká srovnávací základna si po faustovsku vybere daň v příštím roce. Totiž letošním. A tak průmysl v dubnu „opět zklamal“, a pokud se nestane zázrak, bude to katastrofický rok.

Děje se tak za situace, kdy si průmyslníci hýčkají dělníky více než milenky, a jediní, komu reálně hrozí vyhazov, jsou úřednice na pracáku. Srovnání je ale opojné, jen kapku relativizuje pojmy. Horší tak může znamenat i lepší a naopak. Snad tomu letošnímu statistickému „zhoršování“ nepropadne i spotřebitel a nevezme ho blbá nálada.

Česko možná čeká další zlatá horečka. Od té poslední uplynulo takřka pět let a její účastníci s chutí zapomněli, jak se na podzim 2011 dali napálit kšeftaři se slitky a hledíce na zběsilý letní graf cen proměnili své úspory vniveč – totiž ve zlato, které už pak nikdy nebylo dražší. Slitkařský byznys má ale šanci chytit druhý dech. Zlato letos podražilo už skoro o čtvrtinu a nebude tak trvat dlouho, než si obchodníci mezi sebou tohle číslo oxeroxují a předhodí je naivním investorským drobákům. Hleďte, o kolik jste přišli! Jenže jak známo: po velkých flámech…

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!