Jedno místo ve školce státu vynese 10 tisíc. Povinná garance se chystá | E15.cz

Jedno místo ve školce státu vynese 10 tisíc. Povinná garance se chystá

Iustrační foto
Iustrační foto
• 
ZDROJ: Dominik Bachurek

Miroslav Tryner

Česko je na nelichotivém chvostu žebříčku zemí EU v propadu zaměstnanosti žen v době mateřské s dětmi do šesti let. Propad činí více než 40 procent. V rámci prezentace studie o veřejné podpoře míst ve školkách to uvedl její spoluautor Daniel Münich z Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA). Ten spočítal, že díky každému zřízenému místu ve školce by stát mohl získat ročně 10 tisíc korun.

Podle studie veřejné náklady na jedno dítě ve školce byly v roce 2014 téměř 56 tisíc korun. „Hlavním závěrem studie je, že i jen při poloviční pravděpodobnosti nástupu rodiče do zaměstnání po získání místa ve školce je čistý výnos veřejných rozpočtů 10 tisíc korun,“ uvedl Münich.

Současně upozornil na fakt, že když žena zůstane na mateřské o rok déle, než by chtěla, budou její budoucí výdělky ročně o jedno procento nižší.

„Na nedostatku míst ve školkách v posledních patnácti letech prodělal. V současnosti i ve vyspělých zemích jako je Rakousko či Německo probíhají výrazné reformy týkající se zaměstnanosti žen na mateřské dovolené. Řeší se to, že by žena měla být na mateřské jeden až dva roky. A v Dánsku jde roční dítě bez diskuzí povinně do jeslí,“ přidal komentář Filip Pertold, výzkumník IDEA a spoluautor studie.

Současně Pertold zdůraznil, že časný nástup do školek a jeslí má i pozitivní dopad na růst populace: „ Z nenovější studie v Německu vyplývá, že pokud jde žena dříve do práce, má více dětí.“

Garance míst je navržena v zákoně

Ředitelka Gender Studies Helena Skálová upozornila, že i v Česku se v předškolní problematice blýská na lepší časy. „V Poslanecké sněmovně jde tento týden do druhého čtení návrh novely školského zákona, podle kterého by každé dítě od čtyř let věku mělo mít garantovaný nárok na místo ve školce. V roce 2018 by to mělo platit už pro tříleté děti a v roce 2020 už pro dvouleté,“ uvedla Skálová.

Jak upozornil Münich, klíčové však je, zda na tuto povinnost budou mít obce dostatek peněz. „V tomto směru chybí předvídatelnost a statistiky dalšího vývoje. Obce dopředu nebudou vědět, s jakými počty dětí mohou počítat. O dostatku peněz na investice nemluvě,“ uzavřel řešitel studie.

Autoři studie vyslali ještě jinou pozitivní zprávu, a to že nedostatek míst ve školkách dosáhl svého vrcholu před pár lety. Nyní se odhaduje podle počtu odmítnutých přihlášek na 60 tisíc míst ročně, ale může být i dvojnásobný. Protože detailní statistiku nikdo nevede. V roce 2014 chodilo do školek kolem 356 tisíc dětí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.