Kalousek chtěl zabránit odletu ruského podnikatele, blokoval ho cisternou

Airbus aerolinek Aeroflot

Airbus aerolinek Aeroflot Zdroj: CC BY-SA 2.0: Axel Schwenke

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chtěl 2. května zastavit odlet podnikatele Alexeje Torubarova vydaného kvůli trestnímu stíhání do Ruska. Kalousek prý dokonce nařídil personálu pražského letiště postavit před ruský letoun cisternu.

Podle Lidových novin se ministr snažil zabránit mezinárodní ostudě. Rus byl totiž vydán, aniž s ním bylo dokončeno azylové řízení, a nebylo tedy možné Torubarova vydat.

Podnikatel byl v Rusku obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů, Torubarov naopak tvrdí, že jej vydírala ruská tajná služba, policie a mafie. V ČR žádal o azyl, ale na základě mezinárodního zatykače skončil ve vazbě. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) pak rozhodl o vydání. Ale ve chvíli, kdy již měl podnikatel odletět, se pokusili čeští ministři financí, spravedlnosti, zahraničí, dopravy a vnitra vydání zastavit, dokonce i zablokováním letadla.

Letiště Václava Havla spadá pod Kalouskovo ministerstvo. „Vše, co ten den konal personál letiště, konal výhradně na mou odpovědnost,“ řekl ministru. „Bylo by naprosto nefér volat k odpovědnosti kohokoli jiného,“ dodal. Ruský letoun s Torubarovem ale nakonec stejně odletěl.

Rodina podnikatele kvůli vydání podala trestní oznámení na ministra spravedlnosti. Blažek akci na letišti komentovat nechtěl, ale vydání Torubarova nepovažuje za chybu. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg má opačný názor. „Byl to prostě typický omyl. První informace, kterou jsme dostali, zněla, že vydání bylo zastaveno, pak zase že ne,“ řekl.

Torubarov byl však už mezitím předán ruské straně a Rusové jej okamžitě odvezli na pražské letiště, na palubu letounu Aeroflotu. Kalousek chtěl zastavením letadla dát čas policistům, aby Torubarovu odletu zabránili. „Rusové nechtěli Torubarova za žádnou cenu vydat s tím, že chtějí oficiální dokument. Červíčkův příkaz jim nestačil. Nakonec málem došlo k přestřelce mezi Rusy a našimi policisty. A tak nakonec ministr Schwarzenberg dal pokyn, aby letadlo odletělo,“ popsala situaci Hana Demeterová z organizace Pomoz jednomu člověku, která se odvolává na náměstka ministra spravedlnosti Daniela Voláka.

Podle zdroje deníku nakonec Torubarov odletěl kvůli zdrženlivosti českých policistů. Kdyby měla policie stejnou odvahu jako personál letiště, tak by bývali Torubarova vytáhli,“ řekl.