Kalousek: Když padne euro, čeká Česko boj o přežití | E15.cz

Kalousek: Když padne euro, čeká Česko boj o přežití

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
• 
ZDROJ: Eduard Erben, E15

ČTK, foto E15

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud padne euro, čeká Českou republiku podle ministra financí Miroslava Kalouska boj o přežití. Píše to dnešní Právo. Krach eurozóny, který si Kalousek zásadně nepřeje, ale který podle něj není "vůbec nereálný", by měl osudný dopad na ČR a musela by padnout všechna ideologická tabu - ať už daňová, nebo týkající se sociálního státu.

„Mně se to zdálo trošku zbytečně nadsazené a nadnesené. Nicméně iluze o tom, že bychom mohli očekávat nějaký klidný budoucí rok a rychlý ekonomický růst, to bychom mohli odepsat,“ komentoval Kalouskův rozhovor s Právem prezident Václav Klaus. Podotkl, že sám varuje před situací v Evropě dlouho, dopady na Česko podle něj budou.

„Pokládám za mnohem pravděpodobnější než nepravděpodobné, že budeme v příštím roce čelit problémům a výzvám, které jsme si dvacet let neuměli představit. Bude to fakt docela hustý,“ prohlásil Kalousek při setkání se starosty středočeských obcí v Praze.

Ministr podotkl, že si pád eura rozhodně nepřeje. „Nicméně pokud by došlo k systémovému finančnímu kolapsu v zemích eurozóny, tak to bude mít takový fatální hospodářský, rozpočtový i sociální dopad na ČR, že v tu chvíli všechny demokratické strany se musí zmobilizovat ke společnému řešení. A tam musí padnout všechna ideologická tabu, protože pak už to není souboj o ideje, ale boj o holou existenci,“ dodal.

Autor: ČTK, foto E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video