Kalousek kvůli nevolnosti opustil jednání tripartity | E15.cz

Kalousek kvůli nevolnosti opustil jednání tripartity

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
• 
ZDROJ: CTK/Vondrous Roman

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) kvůli nevolnosti opustil jednání tripartity.Tripartita, která měla dnes na programu státní rozpočet na příští rok, byla přerušena, a rozešla se bez výsledků. Vládní strana jednání totiž po odchodu ministra Miroslava Kalouska (TOP 09), kterého postihla zdravotní indispozice, nebyla usnášeníschopná. Obory a zaměstnavatelé požadují náhradní schůzi.

Za vládu se jednání kromě Kalouska zúčastnili už jen ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) a ministr dopravy Pavel Dobeš (VV). „To, že se někteří ministři nemohli zúčastnit jednání, souvisí s tím, že premiér a někteří ministři jsou na zahraniční pracovní cestě,“ řekl Drábek na otázku, zda vláda jednání nepodcenila. Svolání náhradní schůze je podle něj v kompetenci premiéra.

Rozpočet se při jednání ocitl pod silnou kritikou odborů i zaměstnavatelů. „Domníváme se, že struktura rozpočtu nebyla dobře propracovaná,“ řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. Nereálný je podle něj například předpoklad růstu hospodářství o 2,5 procenta, se kterým návrh rozpočtu počítá. Nadhodnocený je podle něj i růst spotřeby, protože jsou české domácnosti čím dál tím zadluženější.

„Spotřeba nepotáhne HDP v takové míře, v jaké očekává ministerstvo financí,“ upozornil Zavadil. Nesouhlasí ani s tím, že vláda využívá v rozpočtu příjmy z daně z přidané hodnoty, která projde příští rok změnami. Zisk, který z nich bude, měl jít na důchodovou reformu. Ta však bude spuštěna až v roce 2013.

Vůči rozpočtu měli výhrady i zástupci zaměstnavatelů. „Příjmová stránka je v dané situaci nereálná,“ řekl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Pavel Juříček. Západní Evropa podle něj začíná přehodnocovat své rozpočty s tím, že růst bude okolo jednoho až 1,5 procenta. Podle něj třeba přehodnotit i příjmovou stránku českého rozpočtu.

„Dali jsme písemné připomínky a chceme, aby se tím vláda zabývala,“ řekl viceprezident Hospodářské komory ČR Jan Wiesner. Připomínky, týkající se například financování dopravní infrastruktury, chtějí zaměstnavatelé projednat s vládou na dalším jednání tripartity. Podle Wiesnera bylo přislíbeno, že se uskuteční ještě před jednáním vlády.

„My jsme vzali v úvahu všechny písemné materiály,“ řekl ministr Drábek. S argumenty zaměstnavatelů bude prý vláda „dále pracovat“. Drábek upozornil, že vláda musí do 30. září předat rozpočet sněmovně, a není tak myslitelné, aby jej zásadním způsobem strukturálně přepracovávala.

Ke Kalouskovu zdravotnímu stavu řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob, že ministrovi bylo špatně celý tento týden a již kvůli tomu musel upravovat svůj program. Po odjezdu z tripartity byl Kalousek ošetřen v Ústřední vojenské nemocnici a po vyšetření propuštěn.

Návrh rozpočtu na příští rok připravený ministerstvem financí počítá se schodkem 105 miliard korun při příjmech 1,084 bilionu a výdajích 1,189 bilionu korun. Návrh zohledňuje zvýšení snížené sazby DPH v příštím roce z deseti na 14 procent a počítá i s platností dalších reformních zákonů připravených koaliční vládou. Plánovaný schodek 105 miliard je o 30 miliard nižší než deficit schválený pro letošní rok.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video