Kalousek: Pumpovat do ekonomiky peníze na dluh nemá smysl | E15.cz

Kalousek: Pumpovat do ekonomiky peníze na dluh nemá smysl

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
• 
ZDROJ: CTK/Michal Krumphanzl

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká republika si nemůže dovolit podpořit ekonomický růst zvyšováním svých dluhů. Země by ztratila důvěru zahraničních investorů, a financování státního dluhu by se tím výrazně prodražilo. Na Žofínském fóru to uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Někteří ekonomové současné vládní úspory kritizují s tím, že zbytečně podvazují ekonomický růst.

„Nemá smysl pumpovat peníze kvůli růstu na dluh. Kritici nechtějí slyšet, že když napumpujeme do ekonomiky peníze na dluh, tak porušíme stávající kredibilitu na trzích a stoupnou úrokové přirážky dluhopisů. A jedno procento je v tomto případě sedm miliard korun,“ uvedl ministr.

V současnosti jsou podle ministra úrokové sazby při refinancování státního dluhu pod čtyřmi procenty. „Výpůjční potřeba vlády se pohybuje a bude pohybovat kolem 220 miliard korun ročně. Vedle deficitu rozpočtu splácíme i jistiny starších státních dluhopisů,“ dodal ministr.

Státní dluh České republiky se od počátku roku do konce března zvýšil o téměř 114 miliard korun na 1,613 bilionu korun. Letos si chce ministerstvo financí podle strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2012 půjčit přes 243 miliard korun. V roce 2013 si hodlá půjčit 230,9 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video