Kalousek uklidňuje: S dodržením schváleného schodku dál počítám

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Státní rozpočet by na konci roku neměl překročit schválený deficit 105 miliard korun. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Schodek přitom na konci května činil 79 miliard korun. Rizikem pro českou ekonomiku je však vývoj v eurozóně a problémy s čerpáním z fondů EU, připustil Kalousek.

„Pokud nedojde k výraznému zhoršení v Evropě, nemám důvod se domnívat, že bychom nesplnili parametry státního rozpočtu a veřejných rozpočtů za letošní rok,“ uvedl Kalousek. Velký schodek v květnu je podle něj způsoben propadem příjmů rozpočtu. Ty by oproti původnímu plánu měly klesnout o 29 miliard korun. Tento pokles chce však vláda kompenzovat 30 miliardovými úsporami na straně výdajů.

Konečný schodek by ale mohla ohrozit dvě rizika. „To jedno je, že nikdo z nás neví, co se zítra stane v eurozóně se Španělskem a podobně,“ řekl ministr. Případné následné zvýšení nervozity na finančních trzích podle něj může uvrhnout do horší ekonomické situace celou Evropu včetně Česka.

Za druhé možné riziko Kalousek označil pozastavené proplácení dotací z evropských fondů. „Kdyby se skutečně nepodařilo obnovit čerpání, tak bychom o to sice ne nenávratně přišli, mohli bychom čerpat příští rok, ale v letošním deficitu by to udělalo výrazný problém,“ řekl.

Sobotka: Česko může přijít až o 70 miliard z EU

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky však Česku nenávratná ztráta unijních peněz hrozí. „My se obáváme, že to může být 22 miliard, ale může to být také 70 miliard, pokud by se to v letošním roce už neobnovilo, o které by ČR nenávratně přišla,“ podotkl Sobotka.

Ministerstvo financí očekává, že deficit veřejných financí letos klesne na tři procenta hrubého domácího produktu. Kalousek však připustil, že na základě aktuálního vývoje v celé Evropě předloží vládě návrh, který by obsahoval varianty zmírnění poklesu deficitu veřejných financí v dalších letech. „V roce 2013 nejede vlak přes to dostat se pod tři procenta. Pokud hovořím o tempu konsolidace, mluvím až o letech 2014 a 2015,“ upřesnil ministr. Pokud Evropská komise do konce letošního roku Česku neobnoví proplácení dotací, může Česká republika přijít v evropských fondech asi o 22 miliard korun, vyplývá z materiálu ministerstva pro místní rozvoj, který má v úterý projednat vláda.

Kalousek: Nevidím důvod pro neobnovení proplácení

Kabinet v březnu na doporučení Evropské komise kvůli nesrovnalostem v tuzemském dotačním systému pozastavil odesílání žádostí do Bruselu o zpětné proplacení dotací. Čas na nápravu dostali ministři do konce června. Eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn před dvěma týdny uvedl, že termín možného obnovení proplácení evropských dotací je zatím nejasný. Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský začátkem měsíce řekl, že obnovení proplácení peněz by mohlo nastat nejdříve v září.

„Zatím nevidím důvod, proč by od toho září, kdy auditoři ukončí svou činnost, neměly být ty žádosti proplaceny. Zatím všechno, co v akčním plánu bylo, česká vláda splnila,“ řekl dnes Kalousek.

„Já jsem přesvědčen o tom, že pokud v říjnu nezačne čerpání, tak je to na demisi vlády. Skutečně nenávratně přijdeme o desítky miliard korun,“ uvedl k tomu Sobotka.