Kalousek zkritizoval vládu. Byl opilý, tvrdí Jurečka | E15.cz

Kalousek zkritizoval vládu. Byl opilý, tvrdí Jurečka

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sněmovna opět nerozhodla o kontroverzním vládním návrhu na prodloužení daňové podpory biopaliv. Debatu provázela silná kritika místopředsedy opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska na adresu vládní koalice. Označil ji mimo jiné za vládu lži, podvodu a korupce.

Kalousek zkritizoval vládní poslance hlavně za to, že v jiné novele odmítli hlasovat pro ukončení daňové podpory biopaliv. Ačkoli šlo o návrh koaličního poslance, podpořilo ho jen šest vládních poslanců.

Kalousek tvrdí, že podpora biopaliv poslouží především skupině Agrofert, kterou vlastní ministr financí Andrej Babiš (ANO). „Jste vláda podvodníků, jste vláda korupčníků, jste vláda lhářů,“ prohlásil. Babiše označil za „hlavního zloděje“. Ministr financí v diskusi vůbec nevystoupil.

Podle předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) byla Kalouskova slova na plénu za hranou. Kalousek sám vyzval poslance, aby ho za jeho slova pohnali k odpovědnosti. Hamáček před poslanci vystoupil, proti Kalouskovi svoji stranu hájil a odmítl jeho narážky na kupování poslanců. „My nejsme na prodej a nebudeme,“ řekl.

Miliardy pro Babiše?

Kalousek tvrdí, že Babišův Agrofert díky nové daňové podpoře biopaliv první generace získá pět miliard korun. Babiš to označil za lež. „Zásadně odmítám Kalouskovy lži, že je to nějakých pět miliard,“ řekl Babiš novinářům.

Klub TOP 09 a Starostů si posléze vyžádal přestávku na poradu, přidal se i klub ODS a jednání Sněmovny tím pro dnešek skončilo. Schůze bude pokračovat ve čtvrtek.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) nařkl na Twitteru Kalouska z toho, že byl opilý. „Odmítám, aby pod vlivem alkoholu dělal zpravodaje jakéhokoli zákona. Táhne to z něj fakt fest,“ napsal. „Mohu říci, že pan ministr Jurečka jde ve stopách pana ministra Ratha, který totéž o mně také lhal. Nakonec se ukázalo, že také krade,“ řekl Kalousek. David Rath, který byl minulosti ministrem zdravotnictví a nyní stojí před soudem pro podezření z korupce, Kalouskovi před několika lety přímo na plénu řekl, že „pravděpodobně není úplně ve střízlivém stavu“. Dostal za to tehdy desetitisícovou pokutu, kterou potvrdily i soudy.

Hrozí unijní sankce

Projednávaná novela, která vyvolává tak emotivní diskusi, zachovává podporu vysokoprocentních biopaliv a zavádí u nich minimální daň, která dosud nebyla. Ministr Jurečka, který za vládu návrh předložil, už dříve argumentoval tím, že bez schválení zákona Česko patrně nenaplní unijní požadavky na podíl biopaliv v pohonných hmotách. Za to by Česku hrozily sankce od EU.

Předloha obsahuje i zpřísnění podmínek pro přimíchávání biosložek. Podle současného zákona musí dodavatelé pohonných hmot zajistit, aby v benzinu dodaném na tuzemský trh bylo nejméně 4,1 procenta objemu biosložky a u nafty šest procent. Tuto povinnost ale můžou splnit i tak, že místo přimíchávání do benzinu a nafty prodají požadovaný objem biosložky formou čistého biopaliva nebo jiného směsného paliva.

Vládní novela ale tuto možnost náhradního řešení omezuje. Formou čistého biopaliva a směsného paliva bude možné dodat na trh pouze maximálně 1,2 procenta biosložky u benzinů a 1,8 procenta u nafty. To znamená, že v každém litru benzinu nebo nafty bude muset být povinně alespoň 2,9 respektive 4,2 procenta biosložky. Na toto právě kritici návrhu upozorňují s tím, že to povede k vyšší výrobě biopaliv.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.