Kauza IBM: soud osvobodil Drábkova náměstka Šišku | e15.cz

Kauza IBM: soud osvobodil Drábkova náměstka Šišku

Exnáměstek ministerstva práce Vladimír Šiška (vpravo) a znalec Vladimír Smejkal
Exnáměstek ministerstva práce Vladimír Šiška (vpravo) a znalec Vladimír Smejkal
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražský městský soud dnes osvobodil bývalého prvního náměstka ministerstva práce Vladimíra Šišku, který chtěl podle obžaloby nezákonně zajistit firmě IBM miliardovou zakázku na kontrolu sociálních dávek. Zprošťující verdikt si vyslechl i znalec Vladimír Smejkal, jenž podle obžaloby vypracoval pro ministerstvo nepravdivý posudek. Soud konstatoval, že skutky obou mužů nebyly trestným činem. Státní zástupce se proti verdiktu na místě odvolal.

„Pro závěry státního zástupce nebyl v průběhu hlavního líčení proveden jediný přímý důkaz,“ zdůvodnil osvobození obou mužů předseda soudního senátu Stanislav Králík. „Nebylo prokázáno, že by IBM nebyla v inkriminované době jedinou společností, která mohla českému státu daný produkt poskytnout,“ poznamenal.

Kauza se týká toho, že ministerstvo práce a sociálních věcí si chtělo od IBM pronajmout bez výběrového řízení systém, který měl kontrolovat posudkové lékaře a zabránit zneužívání dávek. Postupovalo na základě Smejkalova posudku, podle nějž nemohla požadovanou službu dodat žádná jiná firma. Tendr zrušil antimonopolní úřad poté, co si na krok ministerstva stěžovala softwarová společnost SAS Institute.

Pochybný znalec

Žalobce Zdeněk Matula viní Šišku z pokusu o zneužití pravomoci úřední osoby a z pokusu o porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Znalce pak z pokusu o křivou výpověď a nepravdivý znalecký posudek. Šiškovi hrozilo až 12 let vězení, Smejkalovi až desetiletý trest.

Soudce ocenil Matulu za pečlivost, s jakou se případu věnoval. Uznal, že určité indicie mohly skutečně okrajově nasvědčovat tomu, že řízení o zakázce provázely nestandardnosti. Ty se ovšem neprokázaly. „Náš senát se měl v minulosti možnost seznámit s procesy na jiných ministerstvech, kde zdaleka nebyly činěny standardní kroky. Toto není ten případ,“ zdůraznil Králík.

Zároveň zkritizoval znalce z ústavu Apogeo, na jehož závěrech státní zástupce stavěl. „Jeho projev v jednací síni byl, promiňte mi ten výraz, tristní. Sám připouštěl, že se ve svém znaleckém posudku dopouštěl tu a tam chyb. To není vizitka korektního znalce,“ podotkl.

Nevybíral jen Šiška

Soudce také poukázal na to, že Šiška nebyl zdaleka jediným, kdo se na procesu výběru dodavatele podílel. „Věcí se zabývala vláda, ministr, nepochybně to procházelo různými poradami. Nebylo to tak, že pan obžalovaný Šiška byl nějakým patriarchou, který o těchto věcech na ministerstvu rozhodoval a nepustil k nim nikoho jiného,“ upozornil.

Šiška i Smejkal svou vinu od počátku odmítají. Bývalý náměstek se hájil tím, že po svém příchodu na ministerstvo „nasedl do rozjetého vlaku“ a že svou práci odváděl správně a poctivě. Dnes byl viditelně skleslý a rozrušený, při závěrečném slovu dokázal říct pouze to, že už čtyři roky sklízí odplatu za to, že se snažil něco udělat pro stát.

Šiška byl náměstkem ministra Jaromíra Drábka (TOP 09), který po Šiškově obvinění v jiné kauze v říjnu 2012 rezignoval. Bývalého podřízeného se Drábek u soudů pravidelně zastává. V souvislosti se svou činností na ministerstvu čelí i dalším trestním stíháním. Obžalován je z vydírání jednatele firmy OKsystem, k soudu půjde i kvůli údajně zmanipulovaným IT zakázkám na provoz systému výplaty sociálních dávek.

Kvůli kauze náměstka Šišky rezignoval v říjnu 2012 ministr Drábek
Výběr událostí v případu trestního stíhání exnáměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Šišky:

27. února 2012 - Nadační fond proti korupci oznámil, že podal trestní oznámení na ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09), jeho prvního náměstka Vladimíra Šišku a na neznámé pachatele. Důvodem bylo podezření, že se dotyční mohli dopustit několika trestných činů při zavádění nových informačních systémů pro výplaty dávek pomoci v hmotné nouzi, příspěvku na péči a dávek pro tělesně postižené.

3. května 2012 - Policie potvrdila, že prošetřuje, zda se při zavádění systémů pro výplaty dávek na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) nestal trestný čin.

1. října 2012 - Náměstka Šišku a ředitele odboru informatiky MPSV Milana Hojera obvinila protikorupční policie z podplácení. Podle ní nabídli firmě OKsystem přidělení veřejné zakázky za nejméně 100 milionů korun, pokud stáhne stížnost na postup ministerstva při jiné veřejné zakázce.

2. října 2012 - Ministr Drábek odvolal Šišku z funkce. Ministr zároveň prohlásil, že odejde z funkce, pokud se prokáže, že se jeho náměstek dopustil trestného činu.

3. října 2012 - Soud poslal Šišku do vazby, z níž byl propuštěn po několika týdnech.

- Ministr Drábek oznámil, že ke konci října odejde z vlády.

2. března 2013 - Policie oznámila, že v souvislosti s údajně zmanipulovanou zakázkou na provoz systému výplaty sociálních dávek MPSV stíhá několik osob, mezi nimi i Šišku. Šlo již o druhou trestní kauzu bývalého náměstka.

24. června 2013 - Městské státní zastupitelství oznámilo, že Šiškovi i Hojerovi rozšířilo stíhání za podplácení o trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby.

27. června 2013 - Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality navrhl obžalovat Šišku a Hojera z podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby. Státní zastupitelství žalobu podalo o měsíc později.

17. listopadu 2013 - Policie Šišku obvinila z několika trestných činů kvůli další zakázce. Ministerstvo práce si chtělo v roce 2012 bez výběrového řízení pronajmout od společnosti IBM systém, který měl kontrolovat posudkové lékaře, a zabránit tak zneužívání dávek. Tendr nakonec zrušil antimonopolní úřad.

27. května 2014 - Pražský městský soud Šišku nepravomocně potrestal šesti lety vězení za vydírání v kauze OKsystem. Hojerovi uložil pět let.

25. září 2014 - Vrchní soud v Praze zrušil květnový rozsudek nad Šiškou i Hojerem a případ vrátil k novému projednání.

29. ledna 2015 - Vrchní státní zastupitelství v Praze oznámilo, že na Šišku podalo obžalobu v souvislosti se zakázkou na kontrolu sociálních dávek, kterou měla bez výběrového řízení získat firma IBM. Společně s Šiškou čelí obžalobě i soudní znalec, který k zakázce zpracoval posudek.

3. dubna 2015 - Pražský městský soud potrestal Šišku v kauze OKsystem sedmi lety vězení; Hojerovi uložil šest let.

15. října 2015 - Pražský městský soud začal projednávat další Šiškovu kauzu, ve které čelí obžalobě v souvislosti s miliardovou zakázkou na kontrolu sociálních dávek, kterou měla bez výběrového řízení získat firma IBM. Kromě tohoto případu a kauzy OKsystem je obviněn také kvůli údajně zmanipulovaným IT zakázkám na provoz systému výplaty sociálních dávek.

14. ledna 2016 - Odvolací Vrchní soud v Praze zrušil verdikt, podle nějž si měl exnáměstek ministerstva práce Šiška odpykat sedm let za vydírání. Kauzu znovu vrátil městskému soudu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video