Koalice prosadila zvýšení daní. Pokud ale nepodepíše prezident, hrozí zmatek | E15.cz

Koalice prosadila zvýšení daní. Pokud ale nepodepíše prezident, hrozí zmatek

Premiér Petr Nečas na schůzi Poslanecké sněmovny, která 19. prosince schválila daňový balíček
Premiér Petr Nečas na schůzi Poslanecké sněmovny, která 19. prosince schválila daňový balíček
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poslanci přehlasovali veto Senátu a schválil daňový balíček, který například obsahuje zvýšení daně z přidané hodnoty od příštího roku na 15 a 21 procent. Zákon nyní dostane k podpisu prezident republiky, pokud využije 15 dní lhůty na rozmyšlenou, budou v lednu platit různé sazby.

Vládní koalice potřebovala k prosazení balíčku alespoň 101 hlasů, nakonec ho podpořilo 102 poslanců. S koalicí hlasovali i nezařazení poslanci Pavel Bém (dříve ODS), Jaroslav Škárka, Milan Šťovíček a Josef Dobeš (dříve VV). Naproti tomu bývalý poslanec ODS Michal Doktor hlasoval proti balíčku.

Václav Klaus dal v neděli najevo, že se mu nelíbí, když se takováto změna zákonů schvaluje na poslední chvíli. Podle ústavy má 15 dní na to, aby se rozhodl, zda zákon podepíše, nebo nepodepíše. Jak řekl, vláda ho tím staví před hotovou věc a označil to za „zlý diktát na prezidenta“. Vláda také podle něj kalkuluje špatně, když počítá s tím, že zvýšením daní vybere víc peněz.

Klaus může zabránit daňovému zmatku

Pokud by vláda balíček neprosadila, platila by od 1. ledna již dříve schválená změna, která sjednocuje sazby DPH na 17,5 procenta. Pokud by prezident využil celou svoji lhůtu na to, aby zákon podepsal, pak budou během ledna příštího roku platit různé sazby daně. Nejprve by začala platit jedna sazba 17,5 procenta, která by se během měsíce změnila na dvě sazby 15 a 21 procent.

Daňový balíček zavádí kromě vyšší DPH dodatečné sedmiprocentní zdanění lidí s vyššími příjmy, omezuje výdajové paušály u živnostníků a ruší daňové slevy pro pracující důchodce. Předloha snižuje pro příští rok vratku části spotřební daně z nafty pro zemědělce, od následujícího roku takzvaná zelená nafta zanikne. Zvýšit by se naopak měla daň z převodu nemovitosti a zrušit by se měly stropy odvodů na zdravotní pojištění.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video