Kobra odhalila krácení daní při obchodu s palivy, škoda přesahuje miliardu | E15.cz

Kobra odhalila krácení daní při obchodu s palivy, škoda přesahuje miliardu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Daňová Kobra obvinila 18 lidí z krácení daně při obchodech s pohonnými hmotami se škodou 1,4 miliardy korun. Hrozí jim až deset let vězení. Policisté při zásahu u podezřelých zajistili 30 milionů korun jako výnos z trestné činnosti, na zajištění dalšího majetku pracují.

Podle mluvčího protikorupční policie Jaroslav Ibeheje šlo o organizovaný gang, který od roku 2010 údajně nakupoval pohonné hmoty od firem sídlících v jiných státech EU. „Ty byly následně do České republiky dováženy v cisternách. Obvinění působili jako jednatelé, společníci, zaměstnanci či osoby jednající ve prospěch obchodních společností se sídlem v ČR,“ uvedl Ibehej.

Podle kriminalistů však z nakoupených pohonných hmot nebyla řádně odváděna DPH. Pohonné hmoty pak byly podle policie distribuovány konečným odběratelům prostřednictvím sjednaných prodejců. Podle Ibeheje bylo vyšetřování trestné činnosti složité a časově náročné. „Obviněné osoby znaly metody a formy policejní práce a finanční prospěch z této trestné činnosti měly legalizovat sofistikovaným způsobem,“ sdělil Ibehej. Obvinění jsou stíháni na svobodě.

Na odhalení případu se podílel speciální tým, který bojuje proti velkým daňovým únikům. Takzvanou Kobru tvoří policisté, celníci a specialisté finanční správy, kteří dříve pracovali samostatně. Tým funguje od loňského června. Za první rok existence podle policie zabránil daňovým únikům za 1,9 miliardy korun a obvinil přes 200 lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video