Kontroly na hranicích se Slovenskem se prodlouží o 20 dní, pomůže i armáda

Při obnovených kontrolách na hranicích se Slovenskem už policie zadržela 39 převaděčů

Při obnovených kontrolách na hranicích se Slovenskem už policie zadržela 39 převaděčů Zdroj: ČTK / Glück Dalibor

Česká republika prodlouží kontroly na státní hranici se Slovenskem o dalších 20 dní. Původně platily do 8. října, nově tomu tak bude do 28. října včetně. Schválila to vláda, oznámil vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Doposud podle Rakušana opatření přineslo jasné výsledky. Zmínil hlavně počty zadržených převaděčů. Dodal, že od neděle nastoupí k ostraze hranic se Slovenskem i 80 vojáků. Mají posílit policisty a celníky.

Během doby, po kterou budou zavedeny kontroly, počítá Rakušan s cestou na západní Balkán, kudy utečenci nejčastěji do střední Evropy míří, jednáním se Slovenskem o aktualizaci dohody o policejní spolupráci i s vyvíjením tlaku na Turecko.

Nad úpravou dohody se Slovenskem se experti sejdou poprvé příští týden. Měla by například umožnit zásahy českých policistů na slovenském území - podobně jako to funguje při spolupráci českých a německých policistů. „Může být dohodnuta v horizontu měsíce, dvou,“ uvedl Rakušan. Se zástupci Slovenska Rakušan jednal i o možné pomoci slovenských policistů při ostraze vnější maďarské hranice. Z Česka tam působí tři desítky policistů.

Podle dosavadních údajů policisté od počátku kontrol prověřili přes 145 tisíc lidí, odhalili zhruba 1450 migrantů a zajistili 39 převaděčů. Na Slovensko vrátili zhruba 450 migrantů a podmínky pro vstup podle nich nesplnilo přes 500 lidí.

Policisté zadržují nelegální migranty jen pár kilometrů od slovenských hranic

Video placeholde
• Adéla Knapová

Minulý týden česká policie uvedla, že od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů. Výrazně to překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. V minulých letech také policie zadržovala řádově jednotky či nižší desítky převaděčů ročně.

V návaznosti na Česko minulý týden zahájilo kontroly na hranicích se Slovenskem také Rakousko. Slovensko v sobotu nasadilo hlídky na čtyři vybrané hraniční přechody s Maďarskem, posílilo i společné policejní hlídky, které pracují v Maďarsku v příhraničí se Slovenskem.