Lessy: Policista při zisku výpisů hovorů obešel veškeré kontroly | e15.cz

Lessy: Policista při zisku výpisů hovorů obešel veškeré kontroly

Petr Lessy
Petr Lessy
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Policista, který dokázal získat výpisy telefonních hovorů řady vlivných lidí, podle policejního prezidenta Petra Lessyho dokázal obejít "veškeré kontrolní mechanismy", které mají podobné situaci zabránit. Lessy dnes v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce také připustil, že špatně mohl pracovat i některý z prvků kontroly.

Potvrdil tak páteční slova ministra vnitra Jana Kubiceho, který podobný závěr uvedl po schůzce s prezidentem Václavem Klausem. „Ten případ je velmi netypický i tím způsobem, jak byl uskutečňován,“ připustil dnes policejní prezident. Policista z Varnsdorfu je nyní podezřelý z toho, že neoprávněně sledoval výpisy telefonních hovorů různých lidí včetně některých vlivných soudců, úředníků, novinářů a lobbistů.
Byli mezi nimi také kancléř prezidenta Václava Klause Jiří Weigl a jeho tajemník Ladislav Jakl. Sledování se týkalo i předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského i několika novinářů. Prezident v pondělí označil případ za skandální a neuvěřitelný.

Lessy dnes v televizi nechtěl hovořit o podrobnostech kauzy s tím, že věc vyšetřuje policejní inspekce. Zdůraznil, že „problém nastává, jestliže z policisty se stane zločinec“. Inspekce podle něj v případu hledá i možné spolupachatele.“My kontrolujeme, zda všichni plnili závazný pokyn policejního prezidenta,“ vysvětlil Lessy. Od počátku června je totiž součástí několikastupňového systému kontrol a povolování zisku výpisů hovorů i státní zástupce.

Byli to právě pracovníci policejní inspekce, kteří na policistovy podezřelé aktivity při hloubkové prověrce přišli. Podle vyšetřovací verze policista pracoval na zakázku a nechával si posílat i výpisy dalších lidí, například novinářů, lobbistů či vedení bezpečnostní agentury. Aby se k nim dostal, zfalšoval podpisy svého nadřízeného. Kdo si u policisty získání informací zadal, se vyšetřuje.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery