Lesy ČR vyhrály další soud, nemusí Less & Forestu platit čtyři miliardy | E15.cz

Lesy ČR vyhrály další soud, nemusí Less & Forestu platit čtyři miliardy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Euro Martin Pinkas

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Státní Lesy České republiky nemusí zaplatit 4,2 miliardy korun, které po ni požadovala zkrachovalá firma Less & Forest, rozhodl soud. Někdejší dřevařská jednička Less & Forest a její insolvenční správkyně Monika Cihelková svůj nárok zdůvodnily neplatností smluv o lesnických činnostech a prodeji dříví. Rozsudek dosud není pravomocný.

Okresní soud v Hradci Králové žalobu na návrh státního podniku zamítl pro předčasnost. „Lesy ČR vždy považovaly kroky firmy i insolvenční správkyně za nepodložené a zpochybňování platnosti a účinnosti smluv uzavřených s Lesy ČR za zcela účelové,“ uvedl pověřený šéf Lesů ČR Michal Gaube.

Uplatněný nárok vycházel z tvrzení, že smlouvy o lesnických činnostech a prodeji dříví pro rok 2011, které firma Less & Forest jako vítěz tendru uzavřela a plnila, nejsou právně účinné. Tím se měly Lesy ČR dle tvrzení obsažených v zamítnuté žalobě na úkor společnosti Less & Forest obohatit. Lesy ČR tato tvrzení již dříve odmítly.

Otevřená náruč Andreje Babiše
Krajský soud v Praze v říjnu schválil reorganizační plán Less & Forestu. V jeho rámci má nástupnickou společnost Nový Forest koupit Agrofert miliardáře a šéfa politického hnutí ANO Andreje Babiše za 112 milionů korun. Dva věřitelé se ale proti rozhodnutí odvolali a o dalším osudu firmy rozhodne Vrchní soud v Praze.

Less & Forest požaduje dvěma žalobami po stání firmě zaplacení celkem 6,3 miliardy korun, soud zatím rozhodl pouze o první z žalob. Less & Forest je členem skupiny Less, která zajišťovala zakázky pro Lesy ČR. Less & Forest hospodařil na čtvrtině státních lesů a v roce 2012 činily jeho výnosy 4,14 miliardy korun.

Hradecký krajský soud již ve čtvrtek rozhodl, podnik nemusí platit firmě CE Wood 3,72 miliardy korun. Firma nárok vůči LČR opírala o údajnou nekalou soutěž, které se podle ní státní podnik dopustil v roce 2005. Rozsudek není pravomocný.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video