Makedonie vyhostila dva Čechy, během demonstrací měli ničit majetek

Protivládní protesty ve Skopje

Protivládní protesty ve Skopje Zdroj: ctk/ap

Z Makedonie byli vyhoštěni dva čeští občané za údajné poškozování majetku při násilných protivládních protestech ve Skopje. Oba mají zákaz vstupu do země.

Pětadvacetiletý a o rok mladší muž byli přímo zapleteni do opozičních protestů, při nichž byly ničeny významné objekty v hlavním městě, uvedla agentura Žurnal.

Účast vyhoštěné dvojice na několika demonstracích podle makedonské policie potvrzují záznamy zadržených Čechů na sociálních sítích a zajištěné fotografie. „Policie dosud nezjistila, kdo je najal a zaplatil,“ uvádí se ve zprávě.

České ministerstvo zahraničí informaci o vyhoštěných prověřuje, nemá ji od českých občanů ani od makedonských úřadů. „Na naši ambasádu ve Skopje ani na naše ústředí se v této souvislosti nikdo neobrátil,“ řekla mluvčí Černínského paláce Irena Valentová. Poslední protivládní protesty v Makedonii se podle ní odehrály ve čtvrtek a od pátku se v zemi slaví pravoslavné Velikonoce.

Krize v Makedonii vypukla poté, co opozice zveřejnila sérii odposlechů, které svědčí o volebních podvodech organizovaných z nejvyšších vládních kruhů

V Makedonii v minulých týdnech tisíce lidí protestovaly proti rozhodnutí prezidenta Ďorgeho Ivanova udělit milost politikům zapleteným do skandálu s odposlechy. Demonstranti požadovali odstoupení prezidenta, odložení červnových parlamentních voleb a jmenování úřednického kabinetu.

Krize v Makedonii vypukla poté, co opozice zveřejnila sérii odposlechů, které svědčí o volebních podvodech organizovaných z nejvyšších vládních kruhů. Vládní konzervativci údajně nechali odposlouchávat na 20 tisíc lidí.

Podle makedonských úřadů bylo při demonstracích zraněno několik policistů a poškozena byla budova prezidentského úřadu, sídlo ministerstva kultury, vojenská kasárna a další objekty.