Manžel Tymošenkové požádal v Česku o azyl | E15.cz

Manžel Tymošenkové požádal v Česku o azyl

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Manžel vězněné ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové je v České republice, kde koncem loňského roku požádal o azyl. Píše to dnešní Právo. Informaci potvrdil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který podle informací listu už o případu ve středu jednal s ministrem vnitra Janem Kubicem. Ministerstvo vnitra, které žádosti zpracovává, se k případu nevyjádřilo.

Tymošenková byla loni na Ukrajině odsouzena na sedm let v procesu, který tamní opozice i Západ ostře kritizují jako politicky motivovaný. Trest jí byl udělen za podpis smluv o dodávkách plynu s Ruskem v lednu 2009, které byly údajně pro Ukrajinu nevýhodné.

„Jestliže se nepodařilo Julii Tymošenkovou zlomit pomocí soudů vězení, ponižování a dvojitými tresty, režim, který nezákonně otevřel Nejvyšším soudem 15 let uzavřené kauzy, začal pronásledovat rodinné příslušníky a blízké expremiérky,“ uvedla v dnešním prohlášení strana Vlast, v jejímž čele Tymošenková stojí. Tymošenko sám přes právníka své ženy vzkázal, že s k žádosti nyní vyjadřovat nebude.

Právo píše, že jednapadesátiletý Olexandr Tymošenko nikdy nebyl politicky ani veřejně činný. Zatímco Tymošenkové kauza plní stránky médií, její manžel prý zůstává člověkem, o němž se toho na Ukrajině ví málo. Na veřejnosti se ve větší míře začal objevovat až od loňského srpna, kdy byla na jeho ženu uvalena vazba. Od té doby chodil na její soudní přelíčení.

Deník uvádí, že manželé Tymošenkovi byli ve vazbě už na začátku tohoto tisíciletí, kdy je ukrajinská prokuratura obvinila z korupce a defraudace státních peněz. Týkalo se to jejich podnikání v 90. letech, kdy se z nich stali jedni z nejbohatších lidí na Ukrajině. Nezákonné jednání jim ale nebylo prokázáno a oba pak byli propuštěni na svobodu. „Právě tyto kauzy ukrajinská prokuratura nedávno vrátila do hry a vyšetřuje expremiérku kvůli údajné zpronevěře, krácení daní a uplácení. Není vyloučeno, že se v tomto případě úřady zaměřily i na jejího manžela,“ dodává Právo.

Podle informací listu je velmi pravděpodobné, že Tymošenko v ČR azyl dostane. Právo dodává, že to téměř jistě ochladí vztahy s Kyjevem. „Stejně tomu bylo v případě bývalého ministra hospodářství vlády Julije Tymošenkové Bohdana Danylyšyna. Tomu poskytlo Česko azyl právě před rokem. V květnu téhož roku pak Ukrajina vypověděla dva české vojenské přidělence pro údajnou špionáž, což vyvolalo identický krok z české strany,“ připomíná deník. Koncem loňského roku ale do Prahy přijel ukrajinský premiér Mykola Azarov, předseda české vlády Petr Nečas po schůce s ním řekl, že ČR a Ukrajina období problémů po aféře překonaly.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video