Miliardový rozvod. Manželka majitele Alzy Aleše Zavorala popsala zákulisí fungování firmy

Alza

Alza Zdroj: Profimedia

Přestože patří Aleš Zavoral mezi nejbohatší české miliardáře, veřejnost dosud o jeho osobním životě i o zákulisí fungování Alzy, kterou výhradně vlastní, příliš nevěděla. To teď v rozhovoru pro Info.cz změnila jeho manželka Lidija Zavoralová. Popsala společné budování byznysu i události, které vedly k nedávnému podání žádosti o rozvod.

Aleš Zavoral patří podle Forbesu k nejbohatším Čechům, jeho jmění se odhaduje na 18 miliard korun. Podobně jako nedávno zesnulý Petr Kellner si ale Zavoral pečlivě střeží svoje soukromí. Lidija Zavoralová teď ve zmíněném rozhovoru pro Info prozradila, jak se s Alešem Zavoralem seznámila. V letech 2010 a 2011 pracovala pro společnost Intel, se kterou Alza spolupracovala. Zavoral ji oslovil přes facebook a postupně se z konverzace vyvinul partnerský vztah.

 „V Intelu o mém vztahu s Alešem Zavoralem věděli. Po několika měsících však přišla nabídka postoupit v korporátu na vyšší stupeň, druhou alternativou bylo soustředit se na lásku a založení rodiny. Tehdy mi bylo 29 let a byla jsem zamilovaná, proto jsem se rozhodla pro rodinu," říká Zavoralová v rozhovoru.

„Aleš Zavoral byl v té době vyhořelý. Byl z firmy na prášky a chtěl ji prodat. Nakonec se mi ho podařilo přesvědčit, aby to nedělal. Byznys je náš život – a Alza byla moje první adoptované dítě. Mým cílem bylo, abychom, když už tu Alzu budujeme, pak s těmi penězi vybudovali lepší svět. Abychom rozvíjeli naši farmu ve Vrátně, kam jsme se přestěhovali, abychom vzdělávali děti, budovali školky… Nikdy jsem nechtěla být za manželku, která bude jen chodit po večírcích a utrácet manželovy peníze.“

V Alze, která postupem času vyrostla v jednu z největších českých firem (loni měla i díky pandemii obrat 37,3 miliard, což je nárůst o 28 %), Zavoralová nastavovala chybějící vnitřní procesy stále rostoucí firmy. 

Pracovní a partnerský vztah ale podle ní nebyl ideální a tak v roce 2019 podala žádost o rozvod. Přestože do manželství vstupovala s manželskou smlouvu, s Alešem Zavoralem se na podmínkách rozvodu nedohodla a s pomocí právničky teď žádá o výživné pro manželku a děti 350 tisíc korun měsíčně. 

Rozvod Lidije Zavoralové a Aleše Zavorala tak v něčem připomíná nedávné velké rozvody, které otřásly světovým byznysem. Letos v květnu se po 27 letech rozvedl bývalý nejbohatší člověk světa Bill Gates a s bývalou manželkou Melindou si rozdělil 130 miliard dolarů, tedy 2,8 bilionů korun. A když se loni rozváděl Jeff Bezos, udělal ze své bývalé manželky v té době rovnou čtvrtou nejbohatší ženu světa. Mackenzie Bezosová odešla z manželství s 36 miliardami dolarů. 

Miliardáři a jejich nejdražší rozvody

Video placeholde
Nejdražší rozvody • Mall.tv