Minimální mzda v Česku roste, zůstává ale pod průměrem regionu střední a východní Evropy | e15.cz

Minimální mzda v Česku roste, zůstává ale pod průměrem regionu střední a východní Evropy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

I přes letošní navýšení na 11 tisíc korun (407 eur) patří česká minimální mzda v regionu střední a východní Evropy stále k těm nižším. Průměr v regionu se pohybuje okolo 12 500 korun (461 eur). Vyplývá to ze studie poradenské firmy Mazars.

 

Nejnižší minimální mzdu mají jednoznačně zaměstnanci na Ukrajině, kteří si vydělají v přepočtu 3051 korun (113 eur). Následuje Albánie (161 eur) a Makedonie (195 eur). Naopak nejvyšší minimální mzdu mají zaměstnanci v Rakousku, kde si vydělají v přepočtu 45 tisíc korun (1677 eur).

Rakousko ovšem nemá stanovenou hranici minimální mzdy státem, jde tudíž o průměr nejnižších mezd, které udělují zaměstnavatelé zaměstnancům dobrovolně.

O dalším zvýšení minimální mzdy v ČR bude v pondělí rozhodovat vláda. Tripartita, tedy zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů, se koncem května na částce nedohodla.

Odbory požadovaly zvýšení od ledna o 1500 korun na 12 500 korun, podle zaměstnavatelů by to mělo být o 800 korun. Ministerstvo práce navrhuje přidání o 1200 korun. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tento návrh podporuje.

 

Výše minimální mzdyAutor: čtk

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery