Místopředseda VV podal trestní oznámení na Langra a Pospíšila | E15.cz

Místopředseda VV podal trestní oznámení na Langra a Pospíšila

Místopředseda VV podal trestní oznámení na Langra a Pospíšila
Ivan Langer
• 
ZDROJ: E15

ČTK, foto E15

Místopředseda VV Tomáš Jarolím dnes rozšířil počet trestních oznámení, která na sebe podávají členové vládních stran. Oznámení podal na ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a exministra vnitra Ivana Langra (oba ODS). Podání se týkají několika trestních činů, mimo jiné zneužití pravomoci úřední osoby.

Místopředseda nejmenší vládní strany má v Pospíšilově případě podezření na spáchání trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby a maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Ministr spravedlnosti se podle něj nesnaží o zlepšení stavu justice na severu Čech. Svá tvrzení v trestním oznámení dokládá dvěma případy, které podle něj severočeské soudy nevyřešily správně.

Langer se podle Jarolíma mohl dopustit trestných činů porušení povinnosti při správě cizího majetku, sjednání výhod při zadání veřejné zakázky a zneužití pravomoci úřední osoby. Těchto činů se měl Langer dopustit odsouhlasením a podepsáním nevýhodné smlouvy na pronájem lázeňských zařízení ministerstva vnitra, díky čemuž podle Jarolíma může stát přijít o 226 až 426 milionů korun.

Kvůli Jalolímovi se policie zabývá i Kalouskem

Trestní oznámení provázejí činnost vládní trojkoalice již poměrně dlouho. Sám Jarolím není v jejich podávání nováčkem. Již na konci května dal oznámení na ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Obvinil ho v něm z přijetí úplatku za povolení internetového sázení v roce 2008. Případem se zabývá protikorupční policie, Kalousek obvinění odmítá.

Středočeská organizace VV zase na počátku června podala trestní oznámení na poslance ODS Petra Tluchoře. Důvodem byl dopis, který bývalý předseda poslaneckého klubu ODS napsal svým spolustraníkům. VV v něm označil za pseudomoralistickou a pokryteckou sektu, s níž není z principu možné vládnout.

Terčem trestních oznámení jsou i véčkaři

Trestním oznámením na svou osobu se nevyhnuli ani členové VV. Finanční analytický útvar (FAÚ) ministerstva financí, jedno podal na poslance a sponzora nejmenší vládní strany Michala Babáka. FAÚ ho viní z praní špinavých peněz. Podle útvaru přes Babákův soukromý účet v posledních dvou letech prošlo celkem 11,5 milionu korun pro VV.

Exministr dopravy a muž považovaný za faktického lídra VV Vít Bárta zase čelí trestním oznámením svých bývalých stranických kolegů Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí. Někdejšího výkonného místopředsedu strany a bývalou šéfku poslaneckého klubu se údajně pokoušel uplatit.

FAÚ podal trestní oznámení také na ministra obrany a místopředsedu ODS Alexandra Vondru kvůli údajně předražené zakázce na ozvučení akcí z doby českého předsednictví EU, které měl tehdy Vondra na starosti z pozice vicepremiéra pro evropské záležitosti.

Autor: ČTK, foto E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!