Mladoboleslavské letecké muzeum chce do své sbírky získat vládní speciál | E15.cz

Mladoboleslavské letecké muzeum chce do své sbírky získat vládní speciál

Štěpán Bruner

Sbírky Leteckého muzea Metoděje Vlacha by měl doplnit nový exponát, který co do velikosti zdaleka překoná všechny ty stávající. Muzeum má zájem o bývalý vládní speciál Tupolev Tu-154, který nyní na vojenském letišti v pražských Kbelích rozebírají nadšenci z leteckého muzea Slováckého aeroklubu v Kunovicích. Druhé vládní „tučko“ bude vystavené právě v Kunovicích.

„Letecké muzeum jedná se zástupci majitele druhého letounu, což je Slovácký aeroklub Kunovice,“ potvrdila pro E15.cz mluvčí Středočeského kraje Michaela Drobná. Kraj je zřizovatelem muzea. Návštěvníci mladoboleslavského muzea si letadlo prohlédnou nejdříve příští rok.

Pořízení letadla už schválila rada kraje, potvrdit jej ale ještě musí zastupitelstvo. Kdy bude o záležitosti jednat, není nyní, těsně před krajskými volbami jasné, dodala Drobná.

Kraj zatím nevyčíslil, na kolik by ho pořízení, stěhování a instalace letadla v Muzeu Metoděje Vlacha vyšly. „Celkové náklady budou ovlivněny výběrovým řízením, které se připravuje. Krom toho se připravuje přehled celkových nákladů spojených s instalací letounu, jeho propojením s muzeem a také s jeho pravidelnou údržbou,“ řekla mluvčí.

Po čtyřech dekádách skončila výroba Tu-154, stál i u počátku Travel Service

Ředitel Leteckého muzea v Kunovicích Martin Hrabec potvrdil, že se Středočeským krajem o předání letadla jedná, nyní ale záleží na tom, zda záměr schválí krajští zastupitelé. „Měli jsme několik zájemců, ale hledáme někoho, kdo se bude finančně podílet na demontáži,“ řekl s tím, že letadlo je již téměř rozebrané a připravené na převoz.

Česko oba letouny z takzvané vládní letky získalo v rámci vyrovnání ruského dluhu. První Tu-154M do Česka dorazila v roce 1996, v roce 1998 letěla s olympioniky do Nagana. Právě tento slavný „naganský speciál“ nadšenci z kunovického muzea rozebrali a na konci září převezli na Moravu. Součástí kunovické expozice by měl být o roku 2018.

Druhé letadlo tak již nyní v Kunovicích nepotřebují. Stroj vyrobený v roce 2000 patří k posledním vyrobeným Tu-154, podle webu RussianPlanes.net jde dokonce o poslední kus určený na vývoz. Letadlo už nestihlo éru vládní letky ministerstva vnitra a vstoupilo rovnou do služeb 24. základny dopravního letectva Armády ČR.

Armáda oba letouny vyřadila v roce 2007, konec realitně nových letadel odůvodnila jejich nespolehlivostí. Vojáci následně pro přepravu státních činitelů nakoupili dva airbusy A319 CJ.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!