Moskva žádá Washington, aby přiměl Kyjev ke kompromisu | E15.cz

Moskva žádá Washington, aby přiměl Kyjev ke kompromisu

Sergej Lavrov
Sergej Lavrov
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v úterý vyzval Washington, aby přiměl kyjevské vedení ke kompromisu. Podle šéfa ruské diplomacie je to hlavní podmínka, aby místo válčení mohl na Ukrajině zavládnout mír. Lavrov prohlášení učinil poté, co se objevily zprávy, že proruští separatisté na východě Ukrajiny jsou ochotni podpořit celistvost Ukrajiny výměnou za autonomní práva pro svůj region.

„Hlavním úkolem je dnes přivést k rozumu 'stranu války' v Kyjevu. Udělat to mohou jen Spojené státy. Washington má přímý vliv na ukrajinské vojáky,“ citovala Lavrova agentura ITAR-TASS. Ministr zdůraznil, že je nutné využít americké možnosti k tomu, aby bylo možné od pokusů vyřešit situaci na východě Ukrajiny vojensky přejít ke snaze o politické urovnání.

Podle Lavrova je velice důležité, aby USA a Evropská unie podpořily proces hledání přijatelného kompromisu na Ukrajině, který podle něj začal v pondělí v Minsku.

Požadavky separatistů

Pondělní schůzky tzv. kontaktní skupiny v běloruské metropoli se kromě bývalého ukrajinského prezidenta Leonida Kučmy, ruského velvyslance a zástupce Organizace pro bezpečnost a spolupráci (OBSE) zúčastnili i předáci separatistů, bojujících od dubna s vládními jednotkami o ovládnutí ruskojazyčného východu země. Separatisté předali Kučmovi své požadavky, znamenající, že by Kyjev fakticky přišel o kontrolu nad Doněckou a Luhanskou oblastí, sousedící s Ruskem. Další schůzka v Minsku má následovat v pátek.

Podle ITAR-TASS proruští povstalci chtějí zvláštní postavení pro své samozvané republiky, pro ruštinu a pro své ozbrojené jednotky, právo dosazovat soudce a prokurátory, jakož i ukončení armádní operace namířené proti separatistům a amnestii. Žádají také zvláštní status pro obchodování s Ruskem. Na oplátku jsou prý ochotni učinit vše pro zachování celistvosti Ukrajiny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video