Na dani z příjmu loni státu nejvíce odvedla opět Škoda Auto | E15.cz

Na daních platí nejvíc Škoda Auto, do rozpočtu odvedla téměř čtyři miliardy

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Na dani z příjmu právnických osob stát loni nejvíce získal opět od společnosti Škoda Auto, a to počtvrté v řadě. Uvedla to Finanční správa. Na druhém místě žebříčku, který sestavuje ministerstvo financí, zůstala skupina České spořitelny. Třetí se stejně jako o rok dříve umístila skupina ČSOB. 

Na čtvrtém místě skončila Komerční banka, která byla předloni pátá. Páté místo patří automobilce Hyundai. 

Žebříček sestavuje ministerstvo na základě výše plateb, které obdrží v průběhu roku na účet daně z příjmů právnických osob. Jsou v něm uvedeny pouze ty firmy, které ke zveřejnění daly souhlas. Pořadí firem na základě zaplacené daně z příjmu ministerstvo sestavuje od roku 2003.

České firmy ze skupiny PPF odvedly v roce 2019 do české státní pokladny tři miliardy korun na dani z příjmu právnických osob. Skupina uvedla, že se výší odvodů pravidelně umísťuje mezi prvními deseti v žebříčku největších plátců daní ministerstva financí. K velkým plátcům daně ze skupiny PPF patří společnost O2 Czech Republic a CETIN. Dalšími významnými plátci daně ze skupiny jsou Home Credit International, Air Bank nebo PPF banka.

„Síla ekonomiky stojí a padá s kondicí a konkurenceschopností firem. Během jarního vypnutí ekonomiky a souvisejících daňových úlev jsme se přesvědčili, že daňová morálka v České republice je na vysoké úrovni. Nejen kapitáni průmyslu, ale všichni, kdo své daňové povinnosti řádně plní, si zaslouží velké poděkování,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Šéfka finanční správy Tatjana Richterová upozornila, že letošní 18. ročník slavnostního vyhlášení největších plátců daně musel být kvůli epidemiologické situaci zrušen a plakety s poděkováním budou společnostem doručeny přepravní službou.

Veřejné rozpočty na dani z příjmu právnických osob loni získaly 182,9 miliardy korun, samotný státní rozpočet pak získal 123,5 miliardy korun. Firemní daně patří mezi takzvané sdílené daně, jejichž výnosy putují do státního rozpočtu i do pokladen měst a krajů.

TOP 5 firemních plátců daně z příjmu
Název společnosti Výše uhrazené daně (Kč)
Škoda Auto 3 646 299 555
Česká spořitelna 3 265 116 000
ČSOB 2 802 778 861
Komerční banka 2 781 223 646
Hyundai 1 900 591 079

Zdroj: MF

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video