Na likvidaci povodňových škod půjdou další miliardy, slíbil Fischer | E15.cz

Na likvidaci povodňových škod půjdou další miliardy, slíbil Fischer

Na likvidaci povodňových škod půjdou další miliardy, slíbil Fischer
Rozvodněná Lužnice. Tady už je na stavbu trochu pozdě.
• 

ČTK

Ministerstvo financí uvolní z letošního rozpočtu další dvě miliardy korun na odstranění škod po červnových povodních. Se třemi miliardami korun předběžně počítá také na odkup nedobytných pohledávek zdravotních pojišťoven. Šéf resortu financí Jan Fischer odkup patrně podpoří, ještě před tím si ale od ministerstva zdravotnictví vyžádá analýzu.

Ministerstvo financí hned po červnových záplavách uvolnilo dvě miliardy korun pro ministerstvo zemědělství. „Propočty a analýzy ukazují, že bychom mohli mířit ke čtyřem miliardám, pokud jde o povodňové škody,“ uvedl Fischer. Peníze podle něj půjdou napříč resorty.

Povodně si vyžádaly celkem 15 lidských životů. Výrazně zasaženo bylo celkem sedm českých krajů, ve kterých vláda vyhlásila nouzový stav. Postiženo bylo 950 obcí, evakuováno bylo přes než 26 tisíc lidí. Přesná výše škod se teprve zjišťuje, podle odhadů dosáhne desítek miliard korun.

Špatná finanční kondice pojišťoven

Problémy s finanční situací pojišťoven zmínil po svém nástupu do funkce i nový ministr Martin Holcát. Řekl, že ji chce řešit přednostně, převzal už připravený návrh na odkup pohledávek.

Zdravotní pojišťovny mají dohromady na účtech nižší zůstatek, než měsíčně dají za péči. Zůstatek se v jednotlivých měsících pohybuje do 16 miliard korun, měsíční obrat je přes 20 miliard korun.

Resorty se musí zbavit vaty

Z letošního rozpočtu půjde navíc ještě 250 milionů korun na posílení úřadů práce, aby se zase víc zaměřovaly na zvýšení zaměstnanosti. Fischer ale bude po ministrech žádat úspory na chodu všech ministerstev. „Jsem přesvědčen, že všude je možné najít vatu,“ řekl v České televizi.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!