Na Smíchově může stát 60metrové ruské kolo, schválili radní Prahy 5 | E15.cz

Na Smíchově může stát 60metrové ruské kolo, schválili radní Prahy 5

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: praha 5

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Radní Prahy 5 dnes souhlasili se stavbou šedesátimetrového ruského neboli Ferrisova kola na Hořejším nábřeží nedaleko železničního mostu. Potvrdil to zdroj obeznámený s jednáním vedení radnice. Ruské kolo má, v případě souhlasu dalších institucí včetně památkářů, stát na nábřeží od ledna 2017 a zabrat část dětského hřiště. Provozovat ho má soukromá firma a za pronájem pozemku platit radnici měsíčně 56 500 korun. Záměr kritizuje opozice.

O možném vybudování atrakce měli jednat radní Prahy 5 už ve středu, jednání ale přerušili a zbylé materiály přeložili na dnešní zasedání. Projekt má jméno Prague Wheel a cílem je být pozvednout atraktivitu smíchovského nábřeží. Kolo by stálo na části dnešního dětského hřiště Aréna, které má rozlohu 6326,7 metru čtverečních. Při výstavbě bude demontována část herního zařízení umístěného vedle hřiště. Stromy káceny být nemají.

Podle informací agentury ČTK má mít ruské kolo 42 kabin s osmi místy a udělat pět otoček za hodinu a svézt 1680 lidí za hodinu.

Za svezení budou lidé platit, část s areálem dětského hřiště, na kterém zůstanou stávající herní prvky, bude přístupné zdarma. „Diváci, kteří budou zároveň platícími návštěvníky kola, budou příjemně splývat s návštěvníky, kteří pouze chtějí být přítomni vibrantní atmosféře lokality, ale nechtějí za tento zážitek platit,“ píše se v textu projektu.

Desetiletý pronájem

Nájemné se soukromým provozovatelem kola má být sjednáno na deset let, tedy do 31. prosince 2026, s právem na prodloužení této doby za stejných podmínek na dalších deset let. Nájemce musí pouze zaslat radnici žádost o prodloužení 30 dní před vypršením nájmu. V nájmu bude mít vybraná firma také stávající kavárnu.

London Eye,Autor: Khamtran, CC BY-SA 3.0, wiki
Londýnské ruské kolo London Eye

Podle dokumentů, které jsou k dispozici, žádost o pronájem části pozemku vznesla firma Timsbury Capital. Podle serveru www.justice.cz byla do obchodního rejstříku zapsána 7. dubna 2016. Záměr kritizuje opozice v Praze 5. Nápad označila za megalomanský a vadí jí, že má zabrat část dětského hřiště.

„Do této lokality je to zcela nevhodné - dopravní dostupnost je špatná, ekonomicky je to nevýhodný projekt a ubude část veřejného prostranství,“ řekl opoziční zastupitel Lukáš Budín (SZ). Zda bude na Smíchově obří kolo stát, není jasné. Radnice totiž bude potřebovat řadu souhlasných stanovisek, mimo jiné od pražských památkářů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video