Praha - Soud zamítl žalobu nájemníků z Písnice | e15.cz

Nájemníci písnických bytů po ČEZ mají smůlu. Soud zamítl jejich žalobu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0
Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zamítl žalobu nájemníků bytů na sídlišti Písnice, které společnost ČEZ loni prodala skupině CIB Group. Informoval o tom starosta městské části Praha-Libuš Jiří Koubek (TOP 09), informaci potvrdila Magdalena Vlková z iniciativy Moje Písnice, která žalobu podala. Nájemníci s rozhodnutím nesouhlasí a podají proti němu odvolání. Při převodu bytů na ČEZ v 90. letech podle nich byly chyby. ČEZ více než 700 bytů soukromé firmě prodal za zhruba 1,3 miliardy korun. Místní obyvatelé proti prodeji opakovaně protestovali.
 

Soud dnes určovací žalobu zamítl v prvním stání. "Nás především překvapila rychlost, jakou byl přečten rozsudek a ještě předtím nás velmi překvapilo, že paní soudkyně se vlastně odmítla zabývat samotnou podstatou věci," řekla Vlková.

Žaloba se týkala toho, že podle iniciativy mohly byty i po převodu ze státu na ČEZ v roce 1992 stále patřit státu a že při převodu v 90. letech byly chyby. Podle starosty Koubka soudkyně uvedla, že na straně nájemníků chybí naléhavý právní zájem, který by mohl projevit státní orgán. Ministerstvo financí se však loni k žalobě odmítlo připojit.

"Protože tak ministerstvo financí pod vedením ANO neudělalo a k žalobě se nepřipojilo, rozhodla se dle mého názoru paní soudkyně jít cestou nejmenšího odporu než hledáním spravedlnosti. Se složitou kauzou se paní soudkyně vypořádala za hodinu a půl," uvedl Koubek.

Bytový fond s 739 byty v Písnici byl poslední velkou skupinou bytů ve vlastnictví ČEZ, který již dříve prodal dalších zhruba 7000 bytů z původních přibližně 8000. CIB Group podala nabídku prostřednictvím společnosti Office Rent Prachatice později přejmenované na CIB Rent Písnice, oficiálně byly byty přepsány v katastru nemovitostí loni v červenci. Koncem loňského roku rozeslal nový majitel nájemníkům návrh zvýšení nájmů až o několik tisíc korun.

Soubor panelových domů se 36 vchody tvoří větší část sídliště, které je nedaleko budoucí stanice metra D Písnice. Panelové domy byly postaveny v letech 1987 až 1990 a jsou po částečné rekonstrukci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video