Nečas: Nagyovou jsem na Rittiga a Janouška nasadil, měla z nich tahat informace

Jana Nagyová

Jana Nagyová Zdroj: ctk

Zatčená bývalá šéfka kanceláře premiéra Jana Nagyová se prý scházela s lobbisty Ivem Rittigem a Romanem Janouškem na příkaz premiéra Petra Nečase (ODS). Serveru Lidovky.cz to sdělil sám Nečas.

Předseda vlády v demisi uvedl, že tak chtěl získat zákulisní informace. Nagyová byla zadržena zhruba před dvěma týdny s dalšími vysoce postavenými úředníky a bývalými politiky. Policie při této akci prohledala i domovy a kanceláře Rittiga a Janouška, ale nezatkla je. Premiér Nečas následně podal demisi.

Při výslechů Nagyové se detektivové zajímali mimo jiné i o její vazby na Rittiga, píší Lidovky.cz. Nečas serveru potvrdil, že se nyní už bývalá šéfka jeho kanceláře scházela s Rittigem a rovněž s Janouškem. Podle něj ale proto, že jí to nařídil.

„Měla za úkol získat jeho (Rittigovu) důvěru a vytáhnout z něj maximum informací,“ uvedl Nečas a stejně komentoval i schůzky Nagyové s Janouškem. „Byly to informace z pražského podnikatelského suterénu. I zákulisní informace jsou v politice důležité,“ doplnil premiér.

Jak mělo údajné uplácení „rebelů“ ODS probíhat? Čtěte policejní dokument exkluzivně na E15.cz:

Popřel ovšem, že by někdy jednal se zmíněnými kontroverzními podnikateli sám. „Proč bych s nimi měl přímo jednat? Mně šlo o získání užitečných informací. A ty Nagyová získala. V životě jsem nepotkal loajálnějšího člověka,“ sdělil serveru s tím, že také odmítl, že mu mohli Rittig s Janouškem jakkoli podsunout své zájmy.

Zásah policie v polovině června vyústil v obvinění osmi lidí ve dvou kauzách, které spojuje Nagyová. Jeden případ se týká údajného zneužívání vojenské rozvědky a druhý údajné korupce bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra, kteří se vzdali poslaneckého mandátu.

Fuksa a Šnajdr poté získali funkce v dozorčích radách státem vlastněných firem. K Nagyové se ale podle médií policisté dostali při prošetřování podezření na údajnou organizovanou zločinnou skupinu složenou právě z lobbistů Janouška, Rittiga či také Tomáše Hrdličky.

Jan Hrbáček: Příště si můžou přijít i pro vás

Zahraniční média: Češi v deziluzi ze své kradoucí a opilé elity