Nečas: Zápisné není prioritou vysokoškolské reformy | E15.cz

Nečas: Zápisné není prioritou vysokoškolské reformy

Premiér Petr Nečas
Premiér Petr Nečas
• 
ZDROJ: E15 Robert Zlatohlavek

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda chce změnit celý vzdělávací systém. Podle premiéra Nečase je třeba zvýšit zájem dětí a studentů o přírodní a technické obory. Jinak podle něj Česko nebude konkurenceschopné.

Jedním z konkrétních kroků změny školského systému má být daňové zvýhodnění firem, které se na vzdělávání budou podílet například podporou učňovských, ale i bakalářských oborů. „Nestačí pouze změna terciálního vzdělávání, ale celého systému prvními třídami počínaje. Dosáhnout kvalitního vzdělání se ekonomicky vyplatí,“ prohlásil premiér Petr Nečas.

Ten je sice zastáncem zvýšení spoluúčasti studentů vysokých škol, v současnosti ale tuto otázku nepovažuje za „fundamentální“. „Stal se z toho trochu mediální mýtus,“ poznamenal ministerský předseda. Podle šéfa rezortu školství Petra Fialy (nestraník) je třeba nejprve provést změny, které povedou ke zvýšení kvality na základních, středních a vysokých školách. „Teprve pak budeme diskutovat o revizi poplatkové politiky v terciálním systému,“ dodal

Postavení učitelů má posílit kariérní řád

Fiala představil dohromady deset základních bodů, polovina z nich se týká vysokých škol. Jsou mezi nimi například stejné podmínky pro žáky a studenty a snaha o dosažení stejné kvality škol. Především mezi zařízeními v krajích jsou podle něj velké rozdíly.

Ministr také chce motivovat už přeškoláky, aby se více zajímali o matematiku a technické obory. Na tyto účely chce využít dvě miliardy korun z evropských fondů. Cílem změn je rovněž posílení prestiže učitelů. „Dobré školy dělají dobří pedagogové. Chceme jim dát perspektivu a posílit jejich postavení ve společnosti. Připravuji kariérní systém, který učitelům od roku 2015 umožní profesní růst,“ dodal Fiala. Ten počítá i s omezením byrokratické zátěže škol.

Pro VŠ kontraktové financování

Ministerstvo školství považuje za nadále neudržitelné, aby většina vysokých škol nabízela totožné vzdělávací programy, nutná je podle vedení rezortu jejich diverzifikace. „Jsme země s vysokým počtem veřejných a soukromých vysokých škol. Chceme jim vytvořit podmínky pro to, aby mohly více spolupracovat, integrovat se, vytvářet společná pracoviště,“ řekl Fiala.

Podle ministra je také třeba více otevřít terciální systém pedagogům jak ze zahraničí, tak z praktických oborů. Ministr rovněž vyjde vstříc požadavkům škol a umožní takzvané kontraktové financování. Jednotlivá zařízení se budou moci dohodnout se státem na tom, aby jim dal nárokované prostředky na tři roky dopředu. „Samozřejmě ale bude nutné zachovat kvalitu vzdělávacích programů,“ zdůraznil Fiala.

ČSSD: Návrhy jsou jen výčet známých faktů

Podle stínového ministra školství, senátora ČSSD Marcela Chládka jeho vládní protějšek pouze pojmenoval už známá fakta a problémy. „Je to výčet toho, co vláda nestihla za tři roky, co je u moci, udělat. Kdyby nám pan premiér dnes neukázal pana ministra, myslel bych si, že už neexistuje,“ poznamenal Chládek.

Na druhé straně připustil, že s některými návrhy Fialy sociální demokracie souhlasí. Kariérní řád prý je dobrá myšlenky, musí být však podpořena financemi. „To samé platí o snížení byrokracie, za jejímž zvyšováním stojí ministerstvo. A kontraktové financování vítáme, musí mít ale jasně nastavené parametry,“ poznamenal senátor. ČSSD je podle něj s ministrem školství připravena spolupracovat.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video