Nechceme další normalizaci, sorry jako. Demonstranti podpořili ČT, zkritizovali duo Zeman-Babiš | E15.cz

Nechceme další normalizaci, sorry jako. Demonstranti podpořili ČT, zkritizovali duo Zeman-Babiš

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Na Staroměstském náměstí v Praze asi 200 lidí demonstrovalo za svobodu médií v ČR a proti diktatuře. Vyjadřovali zejména podporu nezávislosti České televize a kritizovali její napadání ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a prezidentem Milošem Zemanem. Akci nazvanou "Nechceme další normalizaci! Sorry jako!" pořádaly organizace Politika a Svědomí, Vraťte nám stát, Proti projevům nenávisti, Spolek Podhradí a další.

Účastníci v prohlášení vyzvali všechny politické představitele, aby respektovali demokratickou dělbu moci a obzvláště svobodu médií. "Vyzýváme k urychlenému posílení nezávislosti mediálních rad zákonem, který je již roky slibován. Nyní je k tomu možná nadlouho poslední šance," uvedli.

Je podle nich nepřijatelné, aby byli novináři obviňováni bez důkazů, zastrašováni nebo jinak napadáni. "Nakonec vyzýváme ministra financí, aby buď doložil svá obvinění novinářů nebo odstoupil, jak ho vyzývá v naší petici nyní již přes 3 600 lidí," stojí v prohlášení. Dokud to Babiš nesplní, chtějí v protestech pokračovat.

Babiš na začátku února kritizoval Českou televizi za reportáže týkající se jeho nákupu dluhopisů v pořadech 168 hodin a Reportéři ČT. Autoři podle něj porušili kodex ČT, a proto pro ně žádá pracovněprávní postih. Zároveň je obvinil z toho, že jsou zkorumpovanou pakáží a zmanipulovaní.

Organizátoři dnešní akce zároveň varovali před návratem diktatury a účastí komunistů ve vládě. "Na podzim jsou důležité volby a některé strany už teď avizují, že by vládly s komunisty. Největší šanci má hnutí založené na oligarchii," dodali.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.