NKÚ: Výběr daní je zklamáním, nová opatření moc nepomohla | E15.cz

NKÚ: Výběr daní je zklamáním, nová opatření moc nepomohla

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: Anna Vackova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Účinnost výběru některých daní, například daně z přidané hodnoty, spotřebních daní nebo daní z příjmů fyzických osob, je stále nízká. Nové mechanismy, které měly zabránit únikům na DPH, nepřinesly očekávané účinky. Uvádí to Nejvyšší kontrolní úřad ve svém stanovisku k návrhu státního závěrečného účtu za loňský rok.

„Naopak mezera DPH se v absolutních číslech zvýšila a rostoucí objem nedoplatků na této dani je snižován z velké míry odpisem, nikoliv jejich uhrazením,“ uvádí NKÚ.

Na DPH stát loni vybral meziročně o 10,3 miliardy korun více, celkem to bylo přes 230 miliard. Na toto zvýšení mělo však vliv také to, že finanční úřady zadržely vyplácení nadměrných odpočtů na DPH za období roku 2013, ale následně je loni z velké části vyplatily, podotýká NKÚ.

Objem nedoplatků na DPH loni podle státního závěrečného účtu meziročně poklesl téměř o čtvrtinu na 74 miliard korun. Na nedoplatcích u DPH stát loni vymohl 1,9 miliardy korun. Úřady loni odepsaly pro nedobytnost daňové pohledávky v celkovém objemu 71,5 miliardy korun, což bylo o 47 miliard korun meziročně víc, ale také aktivovaly již odepsané nedoplatky za víc než 36 miliard korun.

Proti únikům na DPH slouží například přenesení daňové povinnosti na odběratele služeb a zboží, tzv. reverse charge. Od příštího roku mají začít plátci daně posílat i kontrolní hlášení. Ve Sněmovně také čeká na projednání vládní návrh na elektronickou evidenci tržeb, který má také bránit daňovým únikům.

Plnění rozpočtových příjmů Autor: NKU

NKÚ ve svém stanovisko k loňskému hospodaření státu poukazuje i na to, že vláda při sestavování návrhu rozpočtu v roce 2013 nedodržela schválený rámec výdajů na rok 2014, který svým usnesením stanovila Sněmovna. Bývalá úřednická vláda Jiřího Rusnoka pouze konstatovala v září 2013, že rámec překročí o 28 miliard.

Rozpočet loni skončil schodkem 77,8 miliardy korun, zatímco schválený rozpočet předpokládal schodek 112 miliard korun. Lepšímu výsledku podle NKÚ pomohlo nedočerpání výdajů v rozsahu 28,8 miliardy korun a překročení příjmů o 5,4 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.