Novým ředitelem České pošty bude její dosavadní šéf Miroslav Štěpán

Miroslav Štěpán

Miroslav Štěpán Zdroj: ČTK / Krumphanzl Michal

Výběrové řízení na nového generálního ředitele České pošty vyhrál Miroslav Štěpán, který byl dosud pověřený řízením podniku po odvolání Romana Knapa. Celkem se na post hlásili čtyři zájemci. Jméno vítěze tendru nyní předloží ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ke schválení vládnímu výboru pro personální nominace.

Jedním z hlavních úkolů nového ředitele bude řídit rozvoj podniku v návaznosti na aktuální transformaci. Česká pošta je bez řádného generálního ředitele od loňského února, kdy po dohodě s Rakušanem musel odejít Knap.

„Transformace České pošty je jedním z důležitých kroků vlády a kvalitní generální ředitel je pro její úspěšný průběh zcela zásadní. Věřím, že Miroslav Štěpán jako schopný manažer transformaci dotáhne úspěšně do konce,“ uvedl v tiskové zprávě Rakušan.

Štěpána jako nejúspěšnějšího kandidáta doporučila ministrovi pětičlenná výběrová komise. Hodnotila předložené podklady uchazečů a měla s nimi osobní pohovory. Šlo již o druhý tendr. Do toho prvního se přihlásilo deset kandidátů, ale nikdo vhodný z nich nevzešel.

„Spolu se svým týmem budu pokračovat v nutných krocích, které vyústí v rozdělení České pošty na dva samostatné právní subjekty,“ uvedl Štěpán.

Do státního podniku Česká pošta nastoupil Štěpán v roce 2008, ve vrcholném vedení působil od roku 2018, konkrétně jako ředitel pobočkové sítě, ředitel divize státní poštovní služby a v posledním roce jako pověřený zástupce generálního ředitele.

Ztrátová Česká pošta se má do dvou let transformovat na část, která provozuje pobočky a poskytuje v nich služby pro stát a další subjekty, a komerční akciovou společnost Balíkovna zajišťující balíkové a logistické služby. Pošta zaměstnává 21 tisíc lidí, provozuje 2900 poboček a za loňský rok očekává provozní ztrátu kolem 300 milionů korun, o 600 milionů nižší než předloni.