O poslední post místopředsedy Sněmovny se utká Okamura a Vondráček | E15.cz

O poslední post místopředsedy Sněmovny se utká Okamura a Vondráček

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

V úterní tajné volbě místopředsedy Sněmovny se utkají někdejší předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) a lídr SPD Tomio Okamura, jenž byl místopředsedou Sněmovny v minulém volebním období. Vyplývá to z informací o nominacích klubů, které poskytl předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Po ustavující schůzi Sněmovny zůstala jedna místopředsednická pozice neobsazená. V tehdejší volbě Vondráček ani Okamura neuspěli.

Volné místo v předsednictvu patří podle plánů sněmovní většiny reprezentované ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráty a STAN nyní už opozičnímu hnutí ANO. K Vondráčkovi ale měli představitelé koalice výhrady, byť Sněmovnu podle nich vedl profesionálně.

Na ustavující schůzi bylo ke zvolení potřeba získat nejméně 98 poslaneckých hlasů. Vondráček obdržel v obou kolech 92 hlasů. Okamuru volilo v prvním kole 80 poslanců, ve druhém o sedm víc.

Volba místopředsedy Sněmovny bude prvním bodem druhé schůze, která začne v úterý odpoledne. Jedno volné místo ve sněmovním předsednictvu zůstalo prázdné i po ustavující schůzi v minulém volebním období. Tehdy poslanci zvolili nominanta ODS Petra Fialu místopředsedou Sněmovny až na třetí pokus. Nyní je Fiala koaličním kandidátem na nového premiéra, prezident Miloš Zeman by ho měl jmenovat do funkce v pátek.

Prezident a jeho pravomoce při jmenování ministrů

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video