Obálka určená ministru Chovancovi obsahovala smrtelný jed, prokázaly testy | E15.cz

Obálka určená ministru Chovancovi obsahovala smrtelný jed, prokázaly testy

Ministr vnitra Milan Chovanec a první náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý
Ministr vnitra Milan Chovanec a první náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V obálce zaslané ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) byl jed. Laboratorní testy prokázaly, že šlo o látku na bázi kyanidu v životu nebezpečném množství. Zásilka na ministerstvo dorazila v úterý ze severu Evropy, nikdo z pracovníků úřadu nebyl zraněn.

Podle mluvčího Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany Radka Pokorníka byla zásilka tak zabezpečená, že se nebezpečná látka při manipulaci s obálkou nemohla náhodně uvolnit. Na žádost policie, která případ vyšetřuje, nemůže ústav další podrobnosti sdělovat.

Zásilka dorazila v obálce s bublinkami a byla okamžitě prozkoumána na přítomnost výbušniny. Podle hasičů obálka obsahovala dvě ampule, které hasiči předali státní laboratoři.

Zásilky s bílým práškem obdržely některé úřady včetně Hradu už v září. Podle středečního vyjádření ministra Chovance není pravděpodobné, že by šlo o stejného pachatele jako tehdy. „Látka je naprosto jiná, v obálce nebyl průvodní dopis,“ řekl. „Musím nicméně vzít v potaz, že jsme na ministerstvu vnitra udělali mnoho důležitých rozhodnutí a začali zločincům šlapat na paty. Například jsme začali bojovat s drogovou mafií, nebo jsme podpořili kurdské kolegy v boji proti Islámskému státu,“ uvedl Chovanec.

Světový trend

Zásilky s podezřelým obsahem se začaly celosvětově šířit po teroristických útocích na USA v roce 2001 a vlna se nevyhnula ani České republice. Za rok 2001 lidé oznámili hasičům 5000 dopisů a balíčků, které vzbuzovaly podezření. Zásilky se objevovaly v menším počtu i v dalších letech a podle dostupných informací žádná z nich neobsahovala nebezpečnou látku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video