Očima expertů: Spořicí účty nenesou. Kam s penězi, aby neztrácely na hodnotě? | E15.cz

Očima expertů: Spořicí účty nenesou. Kam s penězi, aby neztrácely na hodnotě?

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

Ondřej Tůma, Peníze.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
S úrokovými sazbami konzervativních spořicích produktů je to na draka. Nabízí se ale ke spořicím účtům a termínovaným vkladům nějaká alternativa? Zeptali jsme se ekonomů Aleše Michla a Lukáše Kovandy, analytiků Aleše Tůmy a Davida Vondráka a dalších osobností ze světa financí.

Kam uložit peníze, aby neztrácely na hodnotě a přitom byly po ruce? S touhle otázkou si začíná lámat hlavu stále víc drobných střadatelů. Úroky u nejkonzervativnějších spořicích produktů totiž nekompromisně klesají. Inflace tak dál užírá většinu z toho (někdy i úplně všechno), co nám naše úspory vynesou. Nabízí se ale vůbec nějaké vhodné alternativy ke spořicím účtům a termínovaným vkladům? Podílové fondy? Dividendové akcie?

Spořáky už nestačí

Když už si Češi pomalu začali uvědomovat, že odkládání peněz pod matraci nebo na běžný účet v bance nemá žádný smysl a že si svoje úspory můžou posílat alespoň na trochu zajímavě úročený spořicí účet, vydaly se i úrokové sazby tohoto finančního produktu vstříc nule. Sledovat to můžeme na příkladu spořicího účtu Air Bank, který za loňský rok přinesl největší zhodnocení ze všech bankovních spořicích účtů. Atraktivní úroková sazba 2,5 procenta z loňského roku ale letos zažila postupný (a pořádný) sestup až na 1,8 procenta. Podobné to bylo i u dalších bank, které ještě před rokem nabízely úrok přes dvě procenta. Opravdu zajímavé úroky na spořicích účtech a termínovaných vkladech tak drží už jen pár bankovních hráčů a kampeliček.

Co soudí osobnosti ze světa financí? Nabízí se podle nich nějaká alternativa, kam spořit či investovat peníze, které chce mít člověk pokud možno co nejdříve po ruce?

Lukáš Kovanda, ekonom a publicista

Záleží na výši uspořených prostředků. Kdo si může dovolit odložit stranou alespoň zhruba 400 tisíc korun, může skrze zvoleného zprostředkovatele investovat na devizových trzích. Forex je, jak známo, poměrně nevyzpytatelný, ale znám obchodníky, kteří – prostřednictvím sofistikovaných metod – pravidelně již řadu let dosahují výnosů kolem dvaceti či třiceti procent ročně. Minulé výnosy sice nejsou zárukou těch budoucích, ale i tak se domnívám, že toto může být velmi zajímavá alternativa i pro poměrně konzervativní střadatele/investory. Prostředky přitom nejsou na účtech zprostředkovatelů devizových obchodů blokovány a lze jimi disponovat prakticky ihned, podobně jako v případě spořicích účtů.

Aleš Michl, ekonom, analytik Raiffeisenbank

Klidně půjdu s kůží na trh a řeknu, co dělám já. Mám pravidelnou investici do našeho fondu životního cyklu – prodat to mohu kdykoliv. A pak jdu v investicích po nápadech. Dokázali jsme udělat pro klienty dluhopis, jehož kupon je násobkem inflace. Líbil se mi luxus, tak jsem spolupracoval na certifikátu založeném na akciích luxusních firem. Do certifikátu jsme zabalili i firmy miliardářů podle žebříčku Forbesu. Líbí se mi firmy, které dokážou navyšovat marže… a kupa dalšího. Možností je vážně spousta… Kromě toho pár spekulací – rok spekuluji na růst španělských akcií. Pak také na pokles jenu vůči dolaru.

Aleš Tůma, finanční analytik Partners

Pokud „co nejdříve po ruce“ znamená rezervu na rozbité auto nebo výpadek příjmu, pak alternativa není. S těmito penězi prostě nedává smysl riskovat, nezbývá tedy než sledovat různé „akční“ nabídky. Děkovné dopisy za celosvětově rekordně nízké úrokové sazby posílejte na adresu 20th Street and Constitution Avenue N.W., Washington, D.C. 20551, USA.

Zdeněk Bubák, šéfredaktor serveru Finparáda.cz Od konce loňského roku úrokové sazby na spořicích účtech, ale i termínovaných vkladech bank i záložen postupně klesají. A dalo se to očekávat, protože zejména u vkladů bez výpovědní lhůty byly sazby vyhnány na vysokou úroveň dvou až tří procent nástupem nových bank v roce 2011. Ty pak své „rozjezdové“ sazby postupně snižovaly a společně s nimi i jejich konkurenti. Lze očekávat, že se sazby na spořicích účtech bez výpovědní lhůty přiblíží úrovni obvyklé u sousedního Rakouska a Německa, kde se nyní nacházejí na hodnotách 0,125 procenta až 0,25 procenta ročně.

Nejbližším stupínkem, kam spořivý Čech může od bankovních spořicích účtů či termínovaných vkladů postoupit, jsou investice do podílových fondů. Podílové fondy mají své černé dny za sebou. Dokonce loni se na dluhopisových podílových fondech dalo extrémně dobře vydělat. Letos se tato situace asi nebude opakovat, ale stále jsou tou nejlepší alternativou k bankovním účtům. Zájemcům o investování nezbývá než poradit, aby se obrátili na odborníky nebo na specializované weby, kde se o dané problematice dozvědí více.

Vyzkoušejte

, srovná nejen možné výnosy, ale také poplatky

Jan Traxler,ředitel FINEZ Investment Management

Spořicí účet vždycky byl a bude vhodný pro uložení základní finanční rezervy pro mimořádné výdaje. Jinou stejně likvidní a bezpečnou alternativu uložení peněz neznám. Pokud potřebuji mít peníze po ruce, volím stále spořicí účet. Je ale holý nesmysl nechávat v bance dlouhodobější úspory, jejich reálná hodnota tam bude jen klesat. Nabízí se různé varianty, jak dnes bezpečně zhodnotit peníze o čtyři až šest procent ročně, například v nemovitostním fondu nebo prostřednictvím korporátních dluhopisů.

Nicméně na opravdu dlouhém horizontu bych rozhodně doporučoval akcie, i pro bojácné investory se dají vybrat poměrně konzervativní dividendové akcie. Klidně se s vámi vsadím, že za třicet let vydělají mnohem víc než nemovitosti, dluhopisy i zlato, o penězích v bance ani nemluvě. Ale to už se nebavíme o finanční rezervě, nýbrž o dlouhodobých úsporách. Bohužel velmi mnoho lidí nechává i dlouhodobé úspory na spořicím účtu. To není moudré.

Autor: Ondřej Tůma, Peníze.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video