Ostrava má nové vedení města, ČSSD nahradil Ostravak

Ostravský lídr hnutí ANO Tomáš Macura

Ostravský lídr hnutí ANO Tomáš Macura Zdroj: ctk

Ostrava má nové vedení města. Dosavadní koalice ANO, KDU-ČSL a ČSSD se rozpadla a sociální demokraty nahradilo hnutí Ostravak a také ODS. Zastupitelé na svém dnešním zasedání odvolali dosavadní náměstky a radní za ČSSD a do funkcí zvolili představitele hnutí Ostravak. Stávající podoba rady ale není definitivní, ještě by ji měl v krátké době doplnit zástupce za ODS. Novinářům to dnes potvrdil primátor Tomáš Macura (ANO).

Z vyjádření zástupců jednotlivých uskupení vyplývá, že prakticky jednali všichni se všemi a definitivní dohoda a konečná podoba nového vedení města se dojednala až dnes v noci. Primátor uvedl, že hnutí už nějakou dobu mělo informace o tom, že se jeho koaliční partner ČSSD snaží na dnešní jednání připravit změny ve vedení města.

„Ve chvíli, kdy se to podezření změnilo v jistotu nebo téměř v jistotu, což se stalo v zásadě zhruba 36 hodin před dnešním jednáním zastupitelstva, tak jsme byli postaveni v zásadě před dvojí volbu. Jít dneska jako ovce na porážku a pasivně přijmout roli v opozici, být v roli jakýchsi Mirků Dušínů nebo možná spíš řečeno pitomců nebo proaktivně se pokusit o zachování účasti hnutí ANO ve vedení města,“ uvedl Macura.

Naše odvolání bylo připraveno, tvrdí Macura

ČSSD se pak podle něj ještě v úterý snažila u koaličních partnerů ujistit, že stávající koalice je platná. „Mám hmatatelné důkazy o tom, že naše odvolání bylo připraveno do sebemenšího detailu,“ podotkl Macura s tím, že na úterním jednání ČSSD řekl, že považuje koaliční smlouvu za mrtvou. Primátor předpokládá, že by mohlo být svoláno ještě mimořádné jednání zastupitelstva, na němž se budou řešit i další personální otázky, respektive účast zástupce ODS v radě.

Odvolaný první náměstek primátora Lumír Palyza (ČSSD) novinářům řekl, že aktuální stav je výsledkem politických dohod. Poukazoval na to, že ANO je rozštěpené, protože někteří jeho členové se ČSSD snažili kontaktovat s iniciativou o vytvoření nové podoby koalice. S nabídkou pak sociální demokraty oslovilo i hnutí Ostravak, které nabízelo koalici s ČSSD a KSČM. „My jsme se k tomu nestavěli nějak příliš určitě,“ uvedl Palyza. Uvedl, že ČSSD chce být opozicí tvrdou, ale korektní.

Lídr hnutí Ostravak Lukáš Semerák tvrdí, že do úterního večera byl ujišťován o platnosti koaliční smlouvy, a že žádný z koaličních partnerů ji neporuší. „Následně jsme byli kontaktováni hnutím ANO hodně pozdě večer…tak jsme si racionálně sedli a někde v noci dohodli,“ řekl.

Původní koalice ANO, ČSSD a lidovců měla v pětapadesátičlenném zastupitelstvu 31 hlasů. ANO spolu s lidovci, hnutím Ostravak a ODS mají dohromady 33 hlasů. Hnutí ANO má 15 mandátů, ČSSD 12, Ostravak a komunisté po deseti. Po čtyřech křeslech mají lidovci a ODS.

ČSSD poprvé od roku 1990 nemá místo ve vedení Ostravy

Sociální demokraté dneškem ztratili poprvé od roku 1990 místo ve vedení největšího moravskoslezského města. Náměstky a radní za ČSSD Palyzu, Kamila Bednáře, Iva Hařovského a Václava Štolbu nahradili představitelé hnutí Ostravak Michal Mariánek, Břetislav Riger, Iveta Vozňáková a Lukáš Semerák.

Už po loňských komunálních volbách byla koaliční vyjednávání v Ostravě složitá. Nejprve to vypadalo, že by mohla Ostravě vládnou právě koalice hnutí ANO a Ostravak ve spojení s ODS a lidovci, Ostravak se ale nakonec předběžně dohodl na spolupráci s ČSSD a KSČM. Hnutí se ale nepohodlo se sociálními demokraty kvůli povolebnímu uspořádání na radnici v městské části Poruba, a tak se nakonec na spolupráci domluvilo ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Koalice se zhruba po roce dnes rozpadla.

Po sametové revoluci komunistické vedení města v roce 1990 vystřídal nestraník (pozdější člen ČSSD) Jiří Smejkal navržený Občanským fórem, který v čele města stál až do roku 1993. Poté nastala sedmiletá éra ODS v čele s Evženem Tošenovským. Toho v roce 2000 na rok nahradil spolustraník Čestmír Vlček. Od roku 2002 až do loňských voleb byl primátorem města člen ČSSD - v letech 20002-2006 Aleš Zedník, v letech 2006-2014 Petr Kajnar. Zástupci ČSSD byli v městské radě i v době primátorů Tošenovského a Vlčka.

Hnutí ANO již přišlo o dva primátory, v řadě koalic řeší spory
Brno

- Koalici hnutí ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a Strany zelených, která před rokem nahradila dlouholeté spojenectví sociálních a občanských demokratů, hrozil nyní rozpad kvůli problémům uvnitř hnutí ANO. To chtělo odvolat z pozice radního svého člena Tomáše Kratochvíla, což byl problém například pro koaliční lidovce, kteří tvrdili, že by tímto krokem porušili ustanovení koaliční smlouvy. Kratochvíl původně odmítal sám odstoupit a koalice, v níž jsou ještě ještě zelení a Žít Brno, byla ohrožena. Kratochvíl nedávno rezignoval a situace v Brně se uklidnila.
České Budějovice

- Koalici v jihočeském krajském městě utvořily po loňských říjnových volbách ANO, hnutí Občané pro Budějovice (OPB), KDU-ČSL a TOP 09, primátorem byl zvolen Jiří Svoboda (ANO). Letos v červnu ale původní koalice padla, když už předtím opustili hnutí ANO tři zastupitelé, jeden zastupitel zase vystoupil z klubu TOP 09 a s opozicí hlasoval i člen KDU-ČSL. Po zhruba tříměsíčním vyjednávání vznikla letos v září koalice nová, tvořená ANO, ČSSD, KDU-ČSL a ODS, primátorem byl opět zvolen Svoboda. Nová koalice má v zastupitelstvu 23 mandátů z 45, ta původní měla na počátku o tři zastupitele více.
Frýdek-Místek

- Povolební koalice ve Frýdku-Místku vydržela jen necelé tři měsíce. Volby ve městě vyhrálo ANO, které se nejprve domluvilo na spolupráci s lidovci a uskupením Naše město F-M, nakonec ale podepsalo koaliční dohodu s ČSSD a dohromady měli 27 ze 43 zastupitelů. Primátorem byl zvolen Radim Vrbata (ANO). V polovině ledna ale ČSSD vypověděla NAO smlouvu s tím, že hnutí nejde o blaho lidí, ale jen některých jeho členů. O dva týdny později už byla domluvena ve Frýdku-Místku koalice nová, ve které ČSSD doplnili lidovci a hnutí Naše Město F-M. Primátorem se stal Michal Pobucký (ČSSD), pro jeho zvolení ale koalice potřebovala i hlasy komunistů, protože má jen 21 zastupitelů.
Karlovy Vary

- Hnutí ANO se stalo v lázeňském městě součástí koalice v čele s Karlovarskou občanskou alternativou (KOA), v níž bylo ještě hnutí Karlovaráci a dohromady měla 20 hlasů z 35. Letos v dubnu po vyloučení radní Ivany Hejnové z hnutí ANO ale vypukly spory, když Karlovaráci nechtěli radní odvolat, a koalice se následně rozpadla. KOA i hnutí ANO zůstaly součástí nové magistrátní koalice, ustavené na začátku května, kterou tvoří ještě sociální demokraté a lidovci. V zastupitelstvu má koalice 21 hlasů, včetně Hejnové, která požádala o vstup do klubu KOA. Primátorem zůstal Petr Kulhánek (KOA).
Most

- Letos 10. září se rozpadla koalice na mosteckém magistrátu, ve které jasně nejsilnější hnutí Severočeši Most doplňovalo ANO a komunisté. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu měla koalice, která oficiálně skončila kvůli špatné komunikaci, dohromady 29 hlasů. Hledání nových partnerů ale Severočechům netrvalo příliš dlouho, už na zasedání zastupitelstva 30. září se měnilo složení rady města, které nadále vede Jan Paparega. K pěti radním Severočechů Most přibyli dva zástupci ODS, dva sociální demokraté, ještě jeden Severočech a nezařazená Vendulka Balášová, která loni na podzim vedla kandidátku ANO. Nová koalice má v zastupitelstvu 24 hlasů.
Opava

- Hnutí ANO loni v Opavě vyhrálo komunální volby a stalo se nejsilnějším členem koalice, kterou utvořily ještě Změna pro Opavu, ODS, KDU-ČSL a SNK Starostové a občané Opavy. V zastupitelstvu měla koalice 25 z 39 mandátů a primátorem se stal Martin Víteček z ANO. Letos v létě ale propukly uvnitř koalice spory, které vyvrcholily při zářijovém zastupitelstvu odvoláním radní Simony Horákové (ANO) a snahou o odvolání několika dalších členů rady. Hnutí ANO se v Opavě rozštěpilo, klub zastupitelů se rozdělil na dvě části a rozpadla se tak i koalice ovládající radnici. O složení nové koalice by se mělo rozhodnout příští týden.
Ostrava

- V Ostravě se dnes rozpadla koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Primátor Tomáš Macura (ANO) navrhl odvolání radních a koaličních partnerů z ČSSD. O své posty tak přišli tři náměstci a jeden radní z ČSSD. Ve funkcích je nahradili představitelé hnutí Ostravak
Praha

- Komunální volby v hlavním městě vyhrálo ANO, které se na utvoření rady dohodlo s Trojkoalicí (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) a ČSSD. V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má koalice nejtěsnější většinu 33 hlasů, primátorkou byla zvolena Adriana Krnáčová z hnutí ANO. Fungování pražské koalici ale od počátku provázely spory, například kvůli podobě stavebních předpisů nebo tendru na odpady. Neshody se koaliční partneři snažili vyřešit i prostřednictvím dohodovacích řízení, napětí ale trvalo. Vše vyvrcholilo koncem října, když zastupitelé překvapivě odvolali čtyři radní včetně náměstka primátorky Matěje Stropnického (SZ). Nyní pokračují jednání o budoucí pražské koalici.
Ústí nad Labem

- Po volbách se na spolupráci dohodla hnutí ANO a PRO!Ústí, která disponovala hlasy 20 zastupitelů z 37. Primátorem Ústí nad Labem byl pak jasně zvolen Josef Zikmund z ANO. Letos v červnu ale dosavadní magistrátní koalice skončila, když část hnutí ANO na zastupitelstvu odvolala celou radu a dohodla se na spolupráci s Ústeckým fórem občanů (UFO). Primátorkou se stala Věra Nechybová, původně zvolená za ANO. Předsednictvo hnutí ANO poté zrušilo oblastní organizaci v Ústí nad Labem a zástupce nového vedení vyzvalo ke složení mandátů.