Paroubek nejspíše přestoupí k národním socialistům | E15.cz

Paroubek nejspíše přestoupí k národním socialistům

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jiří Paroubek zřejmě opustí ČSSD a vstoupí do České strany národně socialistické 2005 (ČSNS). Bývalý premiér si podle dnešního vydání Hospodářských novin (HN) už nechává zpracovat průzkum veřejného mínění, jaký ohlas by měl jeho odchod mezi voliči.

Předseda ČSNS Karel Janko tvrdí, že bývalý šéf ČSSD by mohl za jeho stranu kandidovat příští rok na post hejtmana Ústeckého kraje. „Se svými spolupracovníky posuzuje náš program a doplňuje ho,“ řekl.

Paroubek nechtěl věc komentovat, již dříve ale pro Lidové Noviny prohlásil, že o změně strany uvažuje. „Vidím výzvu, která se rýsuje, tedy dostat do sněmovny historickou stranu spjatou s Edvardem Benešem,“ uvedl v půli května.

Podle Janka o „přestupu“ rozhodne také to, jak dopadne zmíněný průzkum. Rozhodnuto by mělo být v září či říjnu. Paroubek a národní socialisté by rádi kandidovali příští rok v krajských volbách. „Logická volba, jak si životaschopnost našeho spojení vyzkoušet, by byl Ústecký region. Jednak tam má Paroubek dobrou pozici, jednak je tam dost sociálních demokratů, kteří by se k nám mohli přidat,“ řekl Janko.

Klíčovou postavou v Parobkově koketování s ČSNS je jeho stranický kolega a šéf teplické ČSSD Petr Benda. „Je to zatím ve stádiu úvah,“ řekl Benda. Deník upozorňuje, že Benda, který po odchodu Paroubka z čela ČSSD ztrácí ve straně pozici, by mohl ČSNS sehnat nejen voliče z řad lidí nepokojených s ČSSD, ale také peníze. Především na nich bude úspěch projektu záviset. „Už mají nějaké peníze zajištěné. Finanční rozjezd by měl být bez problémů,“ citují HN jednoho z Paroubkových neoficiálních poradců.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka už dříve prohlásil, že kdyby jeho předchůdce ČSSD opustil, měl by se vzdát mandátu poslance.

ČSNS má několik set členů, zakládá nové regionální organizace a přijímá další členy. Její představitelé už dříve řekli, že kdyby se podařilo nynější vládě vyslovit nedůvěru, je strana připravena jít do případných předčasných sněmovních voleb.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video