Pelikán se chce zaměřit na exekutory či úpravu insolvencí | E15.cz

Pelikán se chce zaměřit na exekutory či úpravu insolvencí

Pelikán se chce zaměřit na exekutory či úpravu insolvencí
Náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Kandidát na ministra spravedlnosti Robert Pelikán pokládá za prioritní úkoly ministerstva nový zákon o státním zastupitelství, problematiku exekutorů či insolvencí a přípravu dlouhodobé strategie justice. První náměstek odcházející ministryně Heleny Válkové (ANO) dnes novinářům řekl, že do funkce jde s odvahou. Zároveň popřel spekulace, podle nichž se na převzetí resortu připravoval už od léta, kdy na ministerstvo přišel.

„Uf. Je to pro mě samozřejmě obrovská výzva, velké vyznamenání a zároveň velká obava z toho, zda dovedu naplnit očekávání,“ uvedl k nabídce ministerského postu pětatřicetiletý Pelikán, kterého do funkce navrhlo hnutí ANO.

Válková podle něj neodchází proto, že by ministerstvo vedla špatným směrem nebo že by selhala. Cítí se prý unavená a nemá dost energie k dotažení náročných úkolů do konce. „Pak mi připadá logické, pokud se někdo z jejího týmu pokusí tu započatou práci dokončit,“ podotkl.

Někdejší zaměstnanec Babiše

Pelikán dříve působil na ministerstvu financí u šéfa hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše. Od jeho červnového přestupu na ministerstvo spravedlnosti se hovořilo o tom, že má Válkovou nahradit. Dlouhodobě plánovanou výměnu však dnes Pelikán popřel. „Spolu s paní ministryní jsem byl od počátku brán jako odborník na tuhle oblast - takže někdo, kdo v případě, že by paní ministryně končila, by asi byl uvažován,“ vysvětlil vznik spekulací.

Válková dnes po několika dnech dohadů o její rezignaci oznámila, že k 1. březnu v ministerské funkci skončí. Babiš k tomu uvedl, že se rozhodla sama. V kuloárech se přitom mluvilo o tom, že ji k odchodu přiměl tlak z hnutí ANO. Babiš také zopakoval svá dřívější slova, že Válková je spíše pedagožka a expertka na trestní právo, ale nikoliv manažerka. „Tyhle věci jsou přirozeně dány věkem. Jestliže paní ministryně měla trošičku problém s razantností, já zas mám trochu problém s rozvážností. Budu se snažit mírnit,“ reagoval Pelikán.

O tom, že Válková končí, se prý náměstek nejprve dozvěděl od ní, a to v sobotu. Babiš s ním údajně hovořil až v neděli večer.

První zamýšlené kroky ve funkci zatím Pelikán nedokázal definovat. „Na ministerstvu je spousta úkolů, ale není tam nic, co by nějak hořelo,“ uvedl. Legislativní skluz už podle něj úřad do značné míry dohnal, teď prý půjde spíše o projednání návrhů a jejich prosazení v Parlamentu. Doplnil, že s aktuální dohodou o platech soudců a státních zástupců, kterou ve vládě prosadila Válková, je velmi spokojen. Doufá, že druhá strana udělá smírné gesto a nabídku přijme.

Hádky s nejvyšším státním zástupcem Zemanem

Po svém příchodu na ministerstvo Pelikán upoutal pozornost jednak snahou rozsáhle novelizovat čerstvý občanský zákoník, jednak mediální přestřelkou s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem nad podobou chystaného zákona o státním zastupitelství. „S občanským zákoníkem se nám to minimálně z hlediska prezentace nepodařilo. To, co jsme odvedli za odbornou práci, je dobré, ale přišlo to příliš brzy,“ připustil dnes s tím, že se chce z této chyby poučit.

V tom, že další jednání se státními zástupci by vedl on, naopak žádný problém nevidí. „Tak to v zásadě bylo plánováno. My máme s panem nejvyšším státním zástupcem výborné vztahy, těším se na debaty s ním. Jak snadno se nám podaří nalézt společné řešení, je otázka druhá, ale budeme na tom usilovně pracovat,“ řekl.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!