Pětina českých firem se chystá propouštět, nabírat jen desetina | E15.cz

Pětina českých firem se chystá propouštět, nabírat jen desetina

průmysl
průmysl
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zhruba pětina českých podniků se chystá v příštím roce propouštět nebo snižovat stavy prostřednictvím dobrovolných odchodů. Naopak nabírat nové zaměstnance chce jen asi desetina firem. Vyplývá to z předběžných výsledků aktuálního průzkumu Hospodářské komory mezi téměř 800 členskými podniky. Firmy se připravují na zhoršení ekonomické situace zejména kvůli problémům v eurozóně, ovšem na rozdíl od nedávné světové finanční krize se už nechtějí zbavovat zaměstnanců bez rozmyslu.

Přibližně polovina firem podle průzkumu předpokládá, že ponechá počty zaměstnanců beze změny. Třetina podniků zatím neví, jak bude dál postupovat, záležet prý bude na ekonomické situaci.

„Výsledky průzkumu svědčí o tom, že firmy jsou nyní velmi opatrné a vyčkávají,“ řekl mluvčí komory Petr Kopáček. Podniky se ale podle něj po první krizi poučily, že bezhlavé propouštění kvalifikovaných pracovníků v době krize je nešťastné, protože je poté obtížně získávají zpět.

S tím, jak se stále nedaří najít cestu z dluhové krize v eurozóně a jak se hospodářské problémy mění v problémy politické, rostou i obavy tuzemských podnikatelů, uvedl prezident komory Petr Kužel.

„Jakékoliv předpovědi budoucího vývoje jsou nyní velmi ošidné a firmy se proto nyní racionálně připravují na další zhoršování situace. Omezují investice, šetří a jsou opatrné při nabírání nových zaměstnanců,“ dodal.

Opakující se signály snižující se domácí poptávky a postupně ochabující zahraniční poptávky vyvolávají u firem nejistotu, souhlasil mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn. Některé podniky, zejména ty se zahraničními vlastníky, přistupují k další redukci pracovníků.

Takže místo mírného nárůstu počtu pracovníků se podle něj dá spíše očekávat stagnace, ale spíše další snižování počtu zaměstnanců. Razance bude záležet na dalším dost nepředvídatelném vývoji v zemích eurozóny, které je největším exportním trhem, podotkl Mostýn.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video