Pirk a spol. nedrží s Fischerem: půjdou volit Schwarzenberga | E15.cz

Pirk a spol. nedrží s Fischerem: půjdou volit Schwarzenberga

Jan Fischer
Jan Fischer
• 
ZDROJ: Michael Tomes

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Své překvapení z rozhodnutí neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Fischera nepřímo podpořit před druhým kolem volby Miloše Zemana neskrývá výrazná tvář Fischerovy předvolební kampaně Jan Pirk. Známý kardiolog řekl, že on osobně má naopak menší výhrady vůči druhému z postupujících, kloní se tedy spíše ke Karlu Schwarzenbergovi. V podobném duchu se vyjádřili i další Fischerovi poradci - například právnička Hana Marvanová, sociolog Petr Matějů či ústavní právník Jan Wintr.

Naprostá většina odborných poradců, kteří pomáhali s prezidentskou kandidaturou Jana Fischera, se před druhým kolem volby s někdejším premiérem úřednické vlády názorově rozešla. Fischer v pondělí nepřímo pro druhé kolo podpořil Zemana.

„My nejsme vázáni žádnou vnitrostranickou disciplínou,“ poznamenal Pirk. Právě on loni v říjnu na ministerstvo vnitra doručil petiční archy s více než sto tisíci podpisy občanů, kteří podpořili Fischerovu kandidaturu.

V týmu poradců byl i bezpečnostní odborník Andor Šándor, který ale dnešní prohlášení Pirka a dalších nepodepsal. „Prostě teď nevím koho volit. A když to nevím, nemohu nikoho doporučovat,“ poznamenal.

„Je třeba zdůraznit, že lidé volili Jana Fischera, nikoliv jeho poradce. Jsem rád, že Jan Fischer všem ukázal, že není loutkou v rukou svých bývalých poradců,“ reagoval Zeman prostřednictvím svého štábu.

Finiš Schwarzenbergovy kampaně mířil právě na Fischera

Ve volbách někdejší šéf úřednické vlády Fischer neuspěl, za dvojicí Zeman-Schwarzenberg skončil na třetím místě. Napomohla tomu i výrazná kampaň v závěru předvolebního boje vedená Schwarzenbergovým týmem a upozorňující na Fischerovu údajnou názorovou nevyhraněnost i jeho členství v předlistopadové KSČ.

Fischer dával před volbami najevo, že ze soupeřů je mu Schwarzenberg nejbližší. „To ale bylo v nějaké situaci, to bylo v době, kdy jsem mohl počítat, že budu pro druhé kolo potřebovat i hlasy jeho voličů. Situace se ale změnila. Já si to vážně musím rozmyslet,“ reagoval nedávno pro deník Dnes.

Fischer: Schwarzenberg poškodil Česko, Zeman je konzistentní

Bezprostředně po své prohře Fischer nikoho nepodpořil. Po týdnu vydal prohlášení, kde nynějšímu předsedovi TOP 09 vyčetl jeho účast ve vládě, jeho spojování s exprezidentem Václavem Havlem, ale především jeho vyjádření o Benešových dekretech, kterým prý poškodil Česko. Naopak Zemana Fischer označil za politika, se kterým sice často nesouhlasí, ale jehož názory jsou známé a dlouhodobě konzistentní.

„Je to jeho soukromý názor, který nedává jako doporučení svým voličům. Má na to právo,“ poznamenal dnes Pirk. Dodal, že on sám má také výhrady k oběma postoupivším kandidátům, na rozdíl od Fischera prý ale menší vůči Schwarzenbergovi.

„U něj mám jednu trošku veselou výhradu: Měl by být o deset let mladší,“ poznamenal známý lékař. Naopak vůči expremiérovi Zemanovi je jeho nejzásadnější výhrada jiného rázu. „On rád dělá vtipy a humor, kterým ponižuje ostatní lidi, to se mi strašně nelíbí, to není můj styl,“ uzavřel Pirk.

David Klimeš: Bitva o Hrad zničila Gauckův úspěch

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video