Počet obyvatel Česka se loni vrátil k růstu, hlavně díky imigraci | e15.cz

Počet obyvatel Česka se loni vrátil k růstu, hlavně díky imigraci

Praha (ilustrační foto)
Praha (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: mrholle via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Počet obyvatel České republiky se po předloňském poklesu vrátil loni k růstu. Na konci loňska v Česku žilo přesně 10 538 300 lidí, tedy o 25 900 více než o rok dřív. Jde tak o nejvyšší přírůstek po roce 2010. Obyvatel přibylo hlavně díky přistěhovalcům, jejich počet byl loni nejvyšší za šest let. Více lidí se také narodilo, než zemřelo.

Lidé v Česku také podle údajů Českého statistického úřadu loni v porovnání s rokem 2013 častěji vstupovali do manželství a méně často se rozváděli.

Na svět loni v Česku přišlo 109 900 dětí, což byl nejvyšší počet za čtyři roky. Proti předloňsku je to nárůst o 3100 novorozených. Zemřelých podle předběžných údajů ubylo na 105 700, což bylo nejméně za posledních šest let.

Podle ČSÚ se v tom odráží nízký počet úmrtí v prvních měsících loňska, které se obešly bez větších epidemií respiračních chorob. Na dosud nejlepší úroveň se dostala kojenecká úmrtnost, kdy z tisíce živě narozených zemřelo v přepočtu 2,4 dítěte.

Nízký počet úmrtí také vedl ke zvýšení naděje dožití zhruba o půl roku z předloňských 75,2 roku u mužů a 81,1 roku u žen.

Češi stárnou

„Pokračoval však proces stárnutí obyvatelstva, když vzrostl průměrný věk obyvatel (o 0,2 na 41,7 let) i podíl seniorů ve věku 65 a více let (na 17,8 procenta),“ uvedl ČSÚ.

Sňatků loni přibylo o téměř 2100 na necelých 45 600 z předloňského nejnižšího počtu od roku 1918. Lidé v loňském roce pro svatby volili především srpen a červen. Ve zhruba dvou třetinách případů do manželství vstoupil pár dosud svobodných lidí. Při prvním sňatku bylo ženichům nejčastěji 29 a nevěstám 27 let.

Množství rozvodů se po předloňském růstu loni snížilo. Podle předběžných údajů rozvodů ubylo o asi 1100 na 26 800. Nejčastěji se manželství takto rozpadala po šesti letech a hlavně mezi muži a ženami na prahu čtyřicítky. V průměru trvalo rozvedené manželství 13,1 roku, víc než polovina rozvedených párů měla nezletilé děti.

Zahraničním stěhováním se loni počet obyvatel v Česku zvýšil o přibližně 21 700 lidí. Z ciziny přišlo víc než 41 600 lidí, tedy o zhruba 12 tisíc víc než předloni a nejvíc po roce 2008. Vystěhovaných ubylo zhruba o třetinu na téměř 20 tisíc. V obou směrech migrace převládali Ukrajinci.

Mezi přistěhovalci byli dále nejčastěji Slováci a Rusové, mezi odcházejícími občané České republiky a Vietnamu. Občanů České republiky se loni vystěhovalo o asi 800 víc, než se jich vrátilo.

počet obyvatel ČeskaAutor: CSU

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery