Podpořte mimořádnou schůzi Sněmovny, vyzval Babiš poslance ANO | E15.cz

Podpořte mimořádnou schůzi Sněmovny, vyzval Babiš poslance ANO

Podpořte mimořádnou schůzi Sněmovny, vyzval Babiš poslance ANO
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: Glos Hynek / Euro

ČTK

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) vyzve poslance hnutí ANO, aby schválili program mimořádného jednání Sněmovny ke kauze Čapí hnízdo. Babiš to řekl České televizi a televizi Prima. O svolání schůze požádala koncem minulého týdne pravicová opozice. K mimořádnému jednání má dolní komora parlamentu zasednout ve středu 23. března. Babiš už dříve slíbil, že na něm zveřejní majitele farmy Čapí hnízdo z doby, kdy společnost žádala o evropské dotace.

„Nemám s tím problém a já budu doporučovat kolegům, aby hnutí tu schůzi podpořilo,“ prohlásil Babiš. Ještě ve čtvrtek přitom kritizoval koaliční lidovce právě za to, že chtějí vyslovit souhlas s programem mimořádné schůze Poslanecké sněmovny k Čapímu hnízdu.

Druhý koaliční partner Babišova hnutí ANO, sociální demokraté, s podporou schůze dosud váhají. Dnes večer o věci jedná předsednictvo ČSSD. Podle čtvrtečního vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) musí Babiš problémy kolem kauzy Čapího hnízda srozumitelně vysvětlit a řešit, nesmí je bagatelizovat.

Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky tomu společnost dosáhla na evropskou dotaci přes 50 milionů korun, kterou by firma z rozsáhlého koncernu Agrofert dostat nemohla.

Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Někteří opoziční politici tento postup vnímají jako dotační podvod, a svolali proto mimořádnou schůzi.

Bohumil Pečinka: Coming out Andreje Babiše

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!