Policie má hlídat roušky. Hygiena podle Babiše trasování zvládá | e15.cz

Policie má hlídat roušky. Hygiena podle Babiše trasování zvládá

Premiér Andrej Babiš (ANO) s respirátorem
Premiér Andrej Babiš (ANO) s respirátorem
• 
ZDROJ: ČTK / Kamaryt Michal

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Hygienické stanice podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zvládají trasování kontaktů lidí nakažených koronavirem. Po jednání centrálního štábu zřízeného pro dohled nad opatřeními řekl, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) poděkuje ministerstvu vnitra za nabídku pomoci policistů. Policie se podle něj má hlavně věnovat hlídání toho, zda lidé dodržují povinnost nosit roušky. Podle čtvrtečního vyjádření ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) by v první fázi mohla hygienikům při trasování pomáhat až stovka vyšetřovatelů.

Nárůst potvrzených případů koronaviru v Česku dosáhl podruhé v tomto týdnu rekordní hodnoty. Ve čtvrtek přibylo 1382 nakažených, úterní rekord byl překonán o více než dvě stovky  případů. S nemocí, která má ve většině případů mírný průběh, se podle statistiky potýká 11 178 lidí. V nemocnicích je 249 lidí s prokázanou nákazou, stav 64 z nich hodnotí lékaři za jako vážný.

Babiš uvedl, že hygienici sledovat kontakty i přes nárůst počtu nemocných stíhají. Uvedl, že čísla zřejmě ještě stoupat budou, stejně jako se to děje v Evropě. Smrtnost nemoci ale podle statistik srovnávajících situaci na jaře, v létě a nyní klesá, doplnil. „Trend je jasný, je třeba aby se lidi nebáli, abychom je neděsili, vir tu je, díky bohu není tak smrtelný,“ uvedl. Hygienická služba podle něj funguje. Současně je podle premiéra třeba, aby všichni dodržovali přijatá nařízení, rozestupy a hygienická pravidla.

Hamáček ve čtvrtek uvedl, že k zapojení policie do trasování je ještě třeba doladit právní rámec. Už dříve řekl, že pomoc policie při trasování nabízel už na jaře. K dispozici by podle něj mohly být desítky vyšetřovatelů, kteří mají zkušenosti s vedením rozhovorů, nepůjde podle něj o policisty, kteří hlídkují.

Babiš v úterý prohlásil, že zapojení policie při trasování není zatím na stole.

Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová v pátek uvedla, že Praha přestává zvládat dohledávat kontakty nakažených. Hlavní hygienička Jarmila Rážová zase na konci srpna v České televizi řekla, že hygienici stíhají trasovat do čtyř set nových případů nákazy denně.

Po posílení hygienických stanic a zapojení mediků a díky provozu informační linky 1221, která opět funguje od 1. září, odhadovala, že by se mělo zvládat trasování u 750 nových nakažených denně. O změně v trasování diskutují experti ministerstva zdravotnictví, závěry projedná v pondělí vládní rada pro zdravotní rizika.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video