Policie znovu vyšetřuje nákup solárních elektráren firmou ČEZ | E15.cz

Policie znovu vyšetřuje nákup solárních elektráren firmou ČEZ

Solární panely možná čeká zvýšení účinnosti.
Solární panely možná čeká zvýšení účinnosti.
• 
ZDROJ: Profimedia

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Protikorupční policie se znovu zabývá okolnostmi, za jakých polostátní energetický gigant ČEZ koupil solární elektrárny od firmy Amun. Re. Případ otevřela koncem loňského roku, řekl její mluvčí Jaroslav Ibehej. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) předtím v České televizi řekl, že je "hluboce šokován" tím, že policie případ odložila. Podle něho tak učinila, přestože měla k dispozici "znepokojivé" informace od finančně analytického útvaru ministerstva financí.

ČEZ od firmy Amun. Re koupil za pět miliard korun obří solární parky u Ralska a Mimoně na Českolipsku. V médiích se objevily informace o tom, že firma Amun. Re má nejasnou vlastnickou strukturu, za kterou se mohou skrývat vlivní lobbisté. Podle ČT by za ní mohli stát právníci z někdejší firmy Šachta & Partners.

ČEZ dnešní slova ministra financí ponechal bez komentáře. „Vůbec se k tomu nebudeme vyjadřovat,“ řekla ČTK mluvčí Skupiny ČEZ Barbora Půlpánová.

Podle Ibeheje policie na případu intenzivně pracovala půl roku. „V lednu 2012 jsme došli k závěru, že ve věci nejde o podezření z trestného činu, a proto byla uložena,“ řekl. Případem se tehdy zabýval nyní již bývalý pracovník protikorupční policie. Vedení útvaru záležitost později prověřilo a koncem loňského roku rozhodlo případ znovu otevřít. „Zvažujeme, že budou zahájeny úkony trestního řízení, a nad věcí bude tedy mít dozor státní zastupitelství,“ řekl mluvčí.

„Já jsem někdy opravdu šokován z toho, co na jedné straně lze stíhat a co na druhé straně lze odložit,“ řekl Kalousek v pořadu Otázky Václava Moravce. „V případě Amun. Re jsem byl hluboce šokován z toho, že úroveň informací, na takové míře podrobnosti, které dostaly orgány činné v trestním řízení od finančně analytického úřadu, byly odloženy,“ uvedl.

„Finančně analytický orgán není orgán činný v trestním řízení, je to organizace zpravodajského charakteru,“ řekl Kalousek. Jeho úkolem je v případě podezření z trestné činnosti předat informace příslušným orgánům. Podle Kalouska útvar takto upozorňuje na desítky až stovky případů. „Jde přitom o stejně znepokojivé případy jako Amun. Re,“ doplnil.

ČEZ v nedávné minulosti odkoupil od různých investorů jejich solární elektrárny. Některé obchody v médiích vyvolávají pochybnosti. ČEZ je přitom podle některých zdrojů největším příjemcem peněz, kterými domácnosti a firmy přispívají na dotování obnovitelných zdrojů energie.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.